Pakistan depremi sonrası yeni bir ada ortaya çıktı

0
175
Pakistan depremi sonrası yeni bir ada ortaya çıktı

BİLANÇO AĞIR

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde dün meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 327'ye yükseldi. Arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken 500'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan Pakistanlı yetkili Abdül Raşid Gogazi, 7.7 büyüklüğündeki depremin en şiddetli vurduğu bölgenin Avaran kenti ve çevresi olduğunu söyledi.

Gogazi, "Avaran bölgesinde şimdiye kadar 285 cesede ulaştık. Enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Kech bölgesinde de 42 ceset çıkarıldı" dedi.

STK başkanlığı yapan Karaçi eski Belediye Başkanı Naimatullah Han da, depremin ardından tüm ekipleri ve acil tıbbi malzemeleri bölgeye gönderdiklerini ancak zararın çok büyük olduğunu söyledi.

Kurtarma ekiplerinin coğrafi koşullardan dolayı ücra köşelere ulaşmakta zorluk çektiğini söyleyen Han, uzak bölgelerle iletişim kopukluğu yaşadıklarını ifade etti.

Han, depremden etkilenen bölgeye tıbbı malzeme, gıda ve içme suyu gönderilmesi gerektiğini belirterek, tüm dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Yerin 20 kilometre altında meydana gelen deprem özellikle Avaran bölgesinde büyük bir yıkıma yol açtı. İran sınırındaki bölgede yüzlerce ev yerle bir oldu. Bazı köyler haritadan silindi.

Bölgede evlerin çoğunun kerpiç olduğu ve bu nedenle yıkımın büyük olduğuna dikkat çekildi.

Bölgenin dağlık olması nedeniyle yardım ve kurtarma çalışmaları da güçlükle yürütülüyor.

Yerel yetkililer, hastanelerin yüzlerce yaralıya müdahalede yetersiz kaldığını duyurdu.

DEPREMİN ARDINDAN YENİ BİR ADA ORTAYA ÇIKTI

Pakistanlı yetkililer, Belucistan eyaletinde meydana gelen 7.7'lik depremden etkilenen sahil kesimi Gvadar açıklarında bir adanın ortaya çıktığını da açıkladı.

Yetkililer, kara parçasının 18 metre yüksekliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 76 metre genişliğinde olduğunu belirtti.

Pakistanlı yetkili, 1999 ve 2011 yılında meydana gelen depremlerde de benzer bir durumun oluştuğunu söyledi.

 

NTVMSNBC-RADİKAL