Özyiğit: CTP, UBP VE DP İkiyüzlü Davranıyor

0
140
Özyiğit: CTP

‘Göç Yasası’ diye bilinen Yasa’nın UBP hükümeti döneminde geçirildiğini, o dönem muhalefette olan CTP’nin yasaya karşı olduğunu anımsatan Özyiğit, “2013 seçimlerinin ardından, CTP hükümete geldi, UBP ise muhalefete düştü. Yasayı geçiren UBP şimdi tıpkı CTP’nin muhalefette yaptığı gibi, ‘yasanın kaldırılmasına destek oluruz’ derken, CTP de tıpkı UBP’nin hükümette yaptığı gibi yasayı kaldırmamak için kılıf uyduruyor “ dedi.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi’nden bir heyeti kabul ederek görüştü. TDP Genel Merkezi’nde saat 10.30’da başlayan ve yaklaşık bir saat düren görüşmede, TDP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Sinem Görüş de hazır bulundu.

-Mustafa Tolga-

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi adına konuşan Mustafa Tolga, TC ile imzalanan ekonomik protokol çerçevesinde 2010 yılında UBP Hükümeti döneminde emekli maaşlarından kesinti yapıldığını, mahkemenin bunu hukuksuz bulduğunu , ancak o dönem yapılan kesintileri mahkeme kararına rağmen halen alamadıklarını kaydetti.
O dönemde maaşlarından toplam 11 Milyon TL’lik kesinti yapıldığını aktaran Tolga, üyelerinin sürekli olarak geriye dönükleri sorguladığını, konuyu bu nedenle gündemde tuttuklarını belirterek, geriye dönüklerin alınması konusunda, TDP’den Meclis’teki bütçe görüşmelerinde destek istedi.
O dönemde TDP ile birlikte kendilerinin yanında olan CTP’nin bugün hükümette olduğuna dikkat çeken Tolga, “Nasıl ki o dönemde UBP’ye oy verilmemesi için mücadele ettik, kesintilerin ödenmemesi halinde aynı mücadeleyi CTP için de yapacağız, bunu da zaten kendilerine gönderdiğimiz mektupta açıkça belirttik” dedi.   
Ülkedeki en önemli sorunların başında kayıt dışı ekonomi geldiğini belirten Tolga,  hükümetleri bunlara tedbir almak yerine, sürekli olarak çalışan ve emeklinin maaşı ile uğraşmakla suçladı. 

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 15 Kasım’da 31. kuruluş yıldönümü kutlanacak olan KKTC’nin Anayasası’nda, devletin sosyal-hukuk devleti olduğunun yazdığını, ancak o günden itibaren ülkeyi yönetenlerin ne hukuk tanıdıklarını ne de sosyal devletin gereklerini yerine getirdiklerini vurguladı.