Özyiğit: “CTP Muhalefete Düşebilir”

0
161
Özyiğit:

 

İlahiyat Koleji

İlahiyat Koleji ile ilgili eleştirilerde bulunan Özyiğit, "fakülte sonuçta öğrencilerinin kendi iradeleriyle seçtikleri bir yerdir ama kolej daha çocuk yaştakilerin bir tür zorlamayla yönlendirildikleri bir yerdir" şeklinde konuştu ve Başbakan'ın da törene katılmaması gerektiğini yineledi.

Türkiye'de ağır bir dayatma rejimi uygulandığına işaret eden Özyiğit bunun dini eğitim dayatmaları ve tesettürlü otel yatırımlarıyla Kuzey Kıbrıs'a da sirayet ettiğine vurgu yaptı.

 

"Kurultayda Adayım"

TDP içinde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Özyiğit, partinin 17 Kasım'da kurultaya gideceğini ve seçim sonrası yaşanan hayal kırıklığını yeniden yapılanma süreciyle aşacaklarını belirtti. "Kurultayda çok büyük olasılıkla adayım" diye konuşan Özyiğit, şu andaki görüntünün tek adaylı bir kurultay olacağı yönünde olduğunu söyleyerek, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın aday olmasını beklemediği mesajını verdi.

"İki adaylı bir yarışta kurultayda aday olurum ama ikinin üzerindeki adaylıklar durumunda yeniden değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum" ifadelerini kullanan Özyiğit, TDP'nin ilçe kongreleriyle kurultay startını verdiğini kaydetti.

 

"Sağda Birleşme Olursa CTP Muhalefete Düşer"

Sağda birlik tartışmalarını da değerlendiren Özyiğit, "muhtemelen sağda birlik olacak. Bu en çok da Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun işine geliyor" diye konuşan Özyiğit, sağda birleşme olması durumunda mevcut koalisyon hükümetinin de sona ereceğine işaret etti.

"Sağda birleşme olması halinde görünen o ki CTP ile birlikte muhalefette mücadele etmek durumunda olacağız, belki böylesi daha etkin bir mücadele olur" şeklinde konuşan Özyiğit, "bütün açıklama ve çalışmalara baktığımız zaman anlaşıldığı kadarıyla bu birleşme de olacak" dedi ve nümüzdeki dönemde iç siyasette hareketli günlerin yaşanacağına işaret etti.