Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması…

0
482

Meclis, Özgürgūn ile ilgili yaşanan sancılı süreç nedeniyle geç toplandı.Genel Kurul başlamazdan önce yapılan tartışmalar nedeni ile genel kurul öğleye doğru toplanabildi.veeee Ulusal Birlik Partisi  Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere özel bir komite oluşturulmasına ilişkin karar oy çokluğu ile alındı.

Ulusal Birlik Partisi  Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere özel bir komite oluşturulmasına ilişkin kararın Oylanması öncesinde  yapılmazdan önce ilk sözü YDP Milletvekili Erhan Arıklı aldı,

ARIKLI’DAN UBP’Lİ VEKİLLERE

“GENEL BAŞKANINIZI SATTINIZ”

Arıklı, Özgürgün’ün avukatlığını yapmadığını, ancak yolsuzluk dosyalarının üzerin ciddiyetle gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Arıklı, “HP’nin derdi, dokunulmazlıkların kaldırılması ile siyasi prim elde etmek. Özgürgün suç işlediyse, vekilliği bittikten sonra yargıya hesabını verecek” dedi.Arıklı  UBP’li vekillerin Özgürgün ile ilgili tutumunu eleştiren  Arıklı “genel Başkanı’nızı sattınız” deyince  meclis karıştı

TDP GENEL BAŞKANI ÖZYİĞİT

“TEMİZ TOPLUM İSTİYORSAK, GEREKLİ ADIMLARI ATALIM”

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, eski bakanlar Tahsin Ertuğruloğlu ve Kemal Dürüst ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı. Özyiğit, ülkede ciddi hukuk düzenine ihtiyaç olduğuna değinerek, “Artık, yapanın yanına kalmamalı” dedi.

BAŞBAKAN ERSİN TATAR

“KURUL KARARI ALMADIK”

Başbakan Ersin Tatar, Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin oylamada herhangi bir grup kararı almadıklarını aktardı, “Oylamada herkes kendi vicdanına göre hareket edecek. Kurul kararı almadık” şeklinde konuştu.

ÖZEL KOMİTE KURULMASI KARARI ALINDI

“Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun Ulusal Birlik Partisi  Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere özel bir komite oluşturulmasına ilişkin kararı” görüştü ve kurulması kararı aldı.

Komite, UBP’den Yasemin Öztürk, Oğuzhan Hasipoğlu, Ersan Saner; CTP’den Salahi Şahiner, Fazilet Özdenefe; HP’den Mesut Genç, Gülşah Sanver Mavanoğlu’ndan oluşuyor.