Özgürgün: Çalışanlar UBP için önemli. Bu konuda hassasız”

0
140
Özgürgün: Çalışanlar UBP için önemli. Bu konuda hassasız

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen) Ulusal Birlik Partisi (UBP)’yi ziyaret ederek, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından BELÇA Merkez Mağazası’nın tahliyesi için BELÇA Ltd. aleyhine açılan davanın iptali konusunda destek istedi.

BELÇA’daki bazı üyeleriyle birlikte Ulusal Birlik Partisi’ni ziyaret eden Çağ-Sen Yönetim Kurulu Sözcüsü Mehmet Davulcu, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile görüştü.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Türk Belediye (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu’nun çalışanlar için ortaya koyacağı olumlu bir yaklaşıma katkı koymaya hazır olduğunu belirterek, “UBP’li Meclis üyelerinin tamamının olumlu desteğini alacaktır” dedi.

DAVULCU

Çağ-Sen Yönetim Kurulu Sözcüsü Mehmet Davulcu, üyeleri olan BELÇA çalışanlarının sorunu için UBP’yi ziyaret ettiklerini belirterek, 3 yıl kadar önce BELÇA’nın Merkez Şubesi’nin olduğu arazinin tapu devrinin gerçekleştiğini öğrendiklerini söyledi.

LTB’nin Hükümet eliyle önce bu arazinin tapusunu alıp daha sonra bir kişiye devrettiğini anlatan Davulcu, LTB’nin de BELÇA Ltd’e merkez şubesini tasfiye etmesi için dava açtığını kaydetti.

Dava başlamadan önce LTB nezdinde “mağazanın tasfiye edilmemesi”, bunun gerçekleşmesi halinde 15 çalışanın işsiz kalacağı konusunda girişimlerde bulunduklarını ifade eden Davulcu, Belediye Başkanı ile görüşemezken Belediye Meclisi toplantısına katılarak sıkıntılarını anlattıklarını belirtti.

Belediye Meclisi’nin soruna ilgi göstererek Teknik Hukuk Komitesi’nde konunun görüşülmesi ve hukuki yönlerine bakılması kararı aldığını anlatan Davulcu, Belediye Meclisi’nin davanın da sonuçlanmaması ve Teknik Komite’ye Çağ-Sen temsilcisinin de katılması yönünde kararlar ürettiğini ifade etti.

Davanın ertelendiğini ancak sorunun ortadan kalkmadığını, Mahkeme’nin 21-22 Ekim’e ertelendiğine işaret eden Davulcu, “Bunun anlamı 21-22 Ekim’de seri duruşma yapılıp konu karara bağlanacak. O tarihe kadar bu olay sulh yoluyla çözülmezse Mahkeme’den karar çıkacak. Karardan da endişeliyiz. Tahliye kararı çıkarsa 15 çalışan işsiz kalacak” dedi.

Davulcu, Belediye Meclisi’nden beklentilerinin davanın geri çekilerek sulh yoluyla sorunu çözüme imkan tanınması olduğunu, bu nedenle Belediye Meclisi’nde üyesi bulunan siyasi partileri ziyaret etmekte olduklarını söyledi.

Mehmet Davulcu, UBP’den de bu konuda destek istediklerini kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, konunun bu aşamada olduğunu bilmediğini, ancak UBP’li Belediye Meclis üyeleri tarafından sorunun ana hatlarıyla bilgisine getirildiğini ifade etti.

UBP’li Belediye Meclis üyelerinin bu konuda olumlu tavır sergileyecekleri konusunda mutabakatları olduğunu kaydeden Özgürgün, çalışanların durumunun UBP için önemli olduğunu ve bu konuda hassas olduklarını söyledi.

UBP’nin 11 Belediye Meclisi üyesi olduğunu ve bunun önemli bir sayı olduğunu belirten Özgürgün, “Bu konuda işbirliğine hazırım. Belediye Meclis üyelerini çağırıp gerekli talimatı veririm. Fakat zaten onların gereğini yaptığını veya yapacaklarını biliyorum. Eğer bu konuda yeni bir diyalog gerekirse onu da yaparım. Bu konu hakkında hassasız. Olayın bugünkü noktaya gelmesi üzücü” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu ve Belediye Meclisi’nin de kendisi kadar hassas olacağını düşündüğünü kaydeden Özgürgün, bu konuda olumlu bir gelişme olacağına, belediyenin BELÇA çalışanlarını mağdur etmeyecek önemli bir karar vereceğine inanç belirtti.

Belediye başkanının çalışanlar için ortaya koyacağı olumlu yaklaşıma katkı koymaya hazır olduklarını vurgulayan UBP Genel Başkanı Özgürgün, “UBP’li Meclis üyelerinin tamamının olumlu desteğini alacaktır” dedi.

SENDİKALARLA YAKINLAŞMA

Sendikanın UBP ile herhangi bir konuda yapacağı çalışma için işbirliğine hazır olduklarına dikkat çeken Özgürgün, UBP’nin geçmiş dönemlerde sendikalar ve sendikal faaliyetlerle yakın ilişkisi olmadığını ancak bu dönemde bunun değişeceğini ifade etti.

Özgürgün, “Sendikaların partiye olan o eski mesafesi bu dönem daha yakın olacak. Ana muhalefet partisi olarak bunu yapmak durumundayız. Bugüne kadar üç-dört sendika ziyaretimize geldi. Bundan sonra da biz iade-i ziyaretlere başlayacağız. Sıkıntıya girdiğiniz her konuda ana muhalefet partisi başkanı olarak beni yanınızda göreceksiniz. Beraber olabileceğimiz konularda beraber yürüyeceğiz” dedi.

“UBP’NİN DESTEĞİ BİZİM İÇİN PAHA BİÇİLMEZ”

Özgürgün’ün ardından tekrar söz alan Çağ-Sen Yönetim Kurulu Sözcüsü Mehmet Davulcu, UBP ziyaretlerinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, “UBP’de yeni bir başkan ve yeni bir anlayış gördük” dedi.

Sendika olarak sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını kaydeden Davulcu, ana muhalefet lideriyle konuları görüşüp onlardan destek almanın kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Davulcu, “Günümüzün sıkıntısında da Belediye Meclisi’nde yarı üyeye sahip UBP’nin bize vereceği destek paha biçilmez olacak” dedi.