Özersay: Kötü Yönetim Kaderimiz Değil

0
115
Özersay: Kötü Yönetim Kaderimiz Değil

Özersay, Yeniboğaziçi’ni ziyaret ederek, bölge halkıyla Kıbrıs sorunu ve iç gelişmeler konusunda sohbet toplantı gerçekleştirdi.

Yaptığı yazılı açıklamada, sadece seçim zamanlarında değil her zaman vatandaşlarla bir araya geldiklerini, bunun da toplumun nabzını, düşüncülerini ve beklentilerini doğru okumalarına yardımcı olduğunu anlatan Özersay, “Kötü yönetim Kıbrıs Türkü’nün kaderi değildir. Bu durumu değiştirmek, yeni bir anlayışla siyaset yapıp hak ettiğimiz iyi bir yönetime kavuşmak mümkündür” dedi ve ekledi:

“…YENİ BİR SİYASİ PARTİ KURACAĞIZ”

“Bunun için ilkeli, sözünde duran ve güvenilir bir siyasete dayanacak yeni bir siyasi parti kuracağız. Bunun için yapmamız gereken şey eski yanlışları tekrar etmemektir. Çünkü bir bilim insanının da dediği gibi aynı şeyleri yaparak farklı yerlere varamayız.”

“TEMELLER DOĞRU ATILACAK”

Son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıktan birinci sırada çıktıkları Yeniboğaziçi’ni ziyareti sırasında Özersay, “Bizim bu sandıklardan alnımızın akıyla çıkmamızı mümkün kıldınız, ortaya koyduğumuz temiz siyaset vizyonuna sahip çıktınız. Oy veren yahut vermeyen hepinize çok teşekkür ederim. Siyasetten gerçek bir kırılma noktasını yaratan sizlersiniz, bizler sadece sizlerin sözcüsüyüz, toplumsal yararı esas alıp yürüyenleriz “dedi.

Özersay, bugüne değin siyasette yer alanların pek çoğunun verdikleri sözleri tutmuyor olmasının en önemli nedenlerinden birisinin, şahsi yahut ailesel menfaatlerini düşünüyor olmalarıyla yakından ilgili olduğunu, ancak bunun başka bazı temel nedenlerinin de bulunduğunu anlattı.

Siyasi partilerin farklı sermaye kesimleriyle, yapılacak siyaseti finanse eder şekilde hiç bir ilkeye dayanmayan menfaat temelli ilişkiler içerisine girdiklerini, göreve geldikten sonra ise doğal olarak ülkedeki kuralları bu kesimlere uygulayamadıklarını ifade eden  Özersay şöyle konuştu:

“Sizin siyasetiniz belirli bir kesimin finansmanı ile yapılıyorsa, yani bir başka ifadeyle birilerine göbekten bağlıysanız göreve geldiğinizde oralarda özel sektörde çalışma hayatında geçerli olan kuralları uygulatamazsınız. Denetim yapmaz, masum insanların tehlikeli ortamlarda çalışmasına göz yumar duruma gelirsiniz. Çalışma saatlerine de, sosyal sigorta yatırımlarıyla ihtiyat sandığı yatırımlarına da uymayanlar olur ama siz sesinizi çıkaramazsınız. İşte ülkedeki siyaset daha en baştan hem sermaye ile, hem sendika ve sivil toplum örgütleriyle hem de genel anlamda vatandaş ile kısır bir menfaat ilişkisine girdiği için, iktidar dönelerinde verilen sözler tutulmaz, istenilse de tutulamaz. İşte tam da bu nedenledir ki bizler yeni siyasi oluşumu şekillendirirken belirli bir kesimin sözcüsü olmak, belirli bir kesime göbekten bağlanmak niyetinde değiliz. Buna kesinlikle karşıyız. Toplumdaki bireylerin şahsi ve haksız menfaat beklentilerini karşılamak gibi sözler verecek de değiliz. Toplumun genelinin yararı, bir bir bireylerin menfaatine olandır. Bu, hem iş insanları için hem kamu görevlileri için hem de diğer vatandaşlar için geçerlidir.”

“HIZLA BATMAKTA OLAN BİR GEMİDEYİZ… ARTIK OK YAYDAN ÇIKTI”

Özersay konuşmasında, kötü yönetimin Kıbrıs Türkü’nün kaderi olmadığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Hızla batmakta olan bir gemideyiz. Artık bireysel kurtuluş mümkün değil. Artık toplumsal yararı esas kabul edip bize yakışır bir yönetim yaratma zamanıdır. Bunun için yapmamız gereken şey, eski yanlışları tekrar etmemektir. Çünkü aynı şeyleri yaparak farklı yerlere varamayız. Artık ok yaydan çıktı.

Bunun için yeni bir siyaset anlayışıyla yeni bir siyasi oluşum içine girdik. Ama bunu kapalı kapılar arkasında yapmıyoruz. Sizlerin düşüncelerini sormaya geldik. Bu yeni siyasi oluşumda neyi görmek istiyorsunuz ve neyi görmek istemiyorsunuz. Bunları sizlerden duymak istiyoruz.”

Özersay ziyarette, vatandaşlar tarafından sorulan soruları da cevaplandırdı ve yapılan yorumları not aldı.