Ortak Metinde Uzlaşma Yok

0
162
Ortak Metinde Uzlaşma Yok

 

GAZETE360

Bu sabah ara bölgede biraraya gelen Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Temsilcisi Osman Ertuğ ile Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis’in Temsilcisi Andreas Mavroyannis, yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ’un toplantı sonrasında GAZETE360’a yaptığı açıklamaya göre, temsilciler, Ekimde planlanan muhtemel liderler görüşmesinde çıkacak ortak metin üzerindeki çalışmalar devam edecek.

 

"Uzlaşma Yok"

"Henüz bir uzlaşma yok” diyen Ertuğ, Kıbrıs Türk tarafının esas amacının liderler görüşmesine giden yolu açmak olduğunu bunun için de yoğun bir efor sarfettiğini belirtti.

“Biz müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesini istiyoruz” diyen Ertuğ, Kıbrıs Rum tarafının koyduğu ön koşulları ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Ortak Bildiri Ön Koşul Olmamalı

“Liderlerin görüşme tarihi bu çalışmalar çerçevesinde saptanacaktır diyen Ertuğ, “ortak bildirinin bir ön koşul haline gelmemesi lazım. Tabii ki eğer bunu gerçekleştirebilirsek çok iyi olur ama bu bizim için bir ön koşul değildir” dedi.

Ertuğ, liderler görüşmesinin Ekim ayı içinde mümkün olan en erken zamanda başlaması için Türk tarafın görüşmeye devam edeceğini de belirtti.

Temsilciler yarım saat 10.00 da ara bölgede yeniden briaraya gelecekler.

BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Alexander Downer da gelecek Perşembe adaya gelerek, liderler ve temsilcileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirecek.