Ortak Açıklamada Yeni Kriz

0
130
Ortak Açıklamada Yeni Kriz

Kıbrıs gazetesinden Osman Kalfaoğlu’nun haberine göre Rum tarafı Türk tarafının önerisine karşı başka bir öneriyle yanıt verdi. Rum tarafının yaptığı öneriyi de Türk tarafı kabul etmedi. Önerilerin karşılıklı olarak kabul edilmemesiyle birlikte süreç yeni bir çıkmaza evrildi.

Kıbrıs gazetesinden Osman Kalfaoğlu’nun aktardığına göre Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafından, Türk tarafının yaptığı öneriye karşılık bir cevap beklediklerini ancak cevap yerine bir karşı öneri yapıldığının belirterek, karşı önerinin mümkün olmadığını söyledi.

BM aracılığıyla bir ‘kağıt’ gönderildi
Haberde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, Rum tarafının, son yaptıkları öneriye karşılık kendilerine BM aracılığıyla bir ‘kağıt’ gönderildiğini ancak bunu bir cevap olarak kabul etmediklerini söyledi ve Türk tarafının önerisine ‘evet’ ya da ‘hayır’ demesini beklediklerini kaydetti.

BM de destek verdi
Ertuğ, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer aracılığıyla Rum tarafına sunulan sunulan öneriye, BM’nin de destek verdiğini söyledi.

Egemenlik çıkmazı
Haberde aynı zamanda ortak metin oluşturulmasında en büyük sıkıntının egemenlik konusunda olduğu da belirtiliyor. Kıbrıs Türk tarafınca sunulan öneride “Birleşik Kıbrıs, iki eşit halktan kaynaklanan tek egemenliğe sahiptir’ ve ‘kurucu devletler, birbirleri üzerinde egemenlik iddia edemez ve kuramaz” ibareleri yer alıyor.
Rum tarafının önerisi ise şöyle: “Birleşik Kıbrıs, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerden birlikte kaynaklanacak tek egemenliğe sahip olur” ve “oluşturucu devletler ayrı egemenlik iddiasında bulunamaz” ifadeleri bulunuyor. 

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi