Ölçüsüz alkol tüketimi endişelendiriyor

0
195
Ölçüsüz alkol tüketimi endişelendiriyor

Alman sağlık sigortası firması DAK'nın 2009 yılıyla ilgili açıkladığı rakamlar durumun aslında ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor. Firma artan alkol koması vakaları üzerine gençleri alkol ve uyuşturucu konusunda bilinçlendirmek için harekete geçti. DAK 11 bin okula üzerinde, "Farklı olun, sarhoş olmayın" yazılı posterler asmayı hedefliyor.
Alman sağlık sigortası firması DAK'nın verdiği bilgilere göre 2009 yılında Rheinland Pfalz Eyaleti'nde aşırı alkol almış bir şekilde hastaneye ulaştırılan vakalarda bir önceki yıla oranla yüzde 11, Aşağı Saksonya Eyaleti'nde yaklaşık yüzde 10 ve Berlin'de yüzde 6 artış yaşandı.
DAK, Almanya'nın bazı eyaletlerinde son on yılda rakamların neredeyse iki katına ulaştığı uyarısında bulunuyor. Üstelik 2010 yılıyla ilgili kesin rakamlar henüz bilinmiyor.
Federal İstatistik Dairesi'nin verdiği bilgilere göre Almanya genelinde 2009 yılında yaklaşık 26 bin genç hastaneye ulaştırıldığında aşırı alkol nedeniyle kendinde değildi.

 

Alkolden uyuşturucu kullanımına

Sağlık sigortası firması DAK'nın psikologlarından Frank Meiners bağımlılığın genellikle alkol veya nikotinle başlayıp, daha sonra başka alanlara kayabildiğini kaydediyor.

Bu saptamayı doğrulayan Avrupa Uyuşturucularla Mücadele ve Gözetleme Dairesi Başkanı Wolfgang Götz şunları kaydediyor: "Ana problem alkol ve uyuşturucuların birlikte kullanımı. Özellikle gençler arasında küfelik olana değin alkol almak ve uyuşturucu kullanımı birbirini destekliyor. Uyuşturucu bağımlılarının büyük bir bölümü aynı zamanda birer alkolik…"
Götz gençler için bunun adeta sıradan bir olay halini aldığı uyarısında bulunuyor: “Özellikle gençler arasında, dışarıya, eğlenmeye çıkarken farklı uyuşturucu türlerini karıştırarak almayı normal bir davranış haline getirenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunlar uyuşturucuyu çoğunlukla alkolle birlikte alıyor.”

 

İnternet üzerinden alış veriş

Alkollü içeceklerin satışında her ne kadar yaş sınırı uygulansa da, bu durum gençlerin alkole erişimini tam anlamıyla engellemeye yetmiyor. Zira gençler internet üzerinden kolayca alkol alış verişi yapabiliyor. Götz, "Özellikle internet üzerinden adeta saldırganca pazarlaması yapılan geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Üstelik satıcılar kontrol ve yasakları resmen ışık hızıyla atlatmayı beceriyor." açıklamasını yapıyor.

Yaşanan en büyük sıkıntılardan biriyse alkolün yüzyıllardır çok önemli bir sosyalleşme aracı olarak görülmesi. Dolayısıyla gençler çoğu zaman kendilerini alkol alanlara eşlik etmek zorunda hissediyor. Bağımlılık üzerine çalışmalar yürüten Profesör Michael Klein alkolün sosyalleşme anlamında tarihte çok önemli bir yere sahip olduğunu ve bu durumun hala değişmediğini aktarıyor: "Alkolün sosyal yakınlaşma amaçlı kullanımına hala birinin şerefine kadeh kaldırma ritüeliyle devam ediliyor. Eskiden bu bir çeşit kişisel temas girişimiydi. Ancak aynı zamanda dostane bir yakınlaşma çabasını da içeriyordu. Bu nedenle biri sizi onunla beraber içmeye davet ettiğinde, buna eşlik etmek gerçekten büyük önem taşıyordu. Bunu yapmazsanız bu bir çeşit aşağılama olarak algılanırdı."

 

DAK’nın verilerine göre erkekler günümüzde de devam eden bu geleneği geri çevirmek ya da bir noktadan sonra “yeter” demek konusunda kadınlardan daha başarısız. Ancak DAK Reinland Pfalz Eyaleti Başkanı Michael Hübner 2003 yılıyla karşılaştırıldığında cinsiyet ayrımı gözetmeksizin rakamlarda çok büyük bir artış yaşandığına dikkat çekiyor. Hübner “Güncel verilere göre alarm zilleri çalıyor. En kısa zamanda bu konuya müfredatta yer verilmesi gerekli” uyarısında bulunuyor.

 Deutsche Welle Türkçe