Öğretmen Sendikaları Başbakan’ın İlahiyat Töreni Açıklamalarını Değerlendirdi: “Endişeliyiz”

0
140
Öğretmen Sendikaları Başbakan'ın İlahiyat Töreni Açıklamalarını Değerlendirdi:

 

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker ve KTÖS Başkanı Güven Varoğlu Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin açılışını ve Yorgancıoğlu’nun söylemlerini Gazete360’a değerlendirdi.

Başbakan'ın İlahiyat Koleji açılışına katılmasını ve orada yaptığı konuşmayı değerlendiren sendikacılar Yorgancıoğlu’nun güvensizlik yarattığını söyledi. KTOEÖ,  “İlk denemede iradelerini nasıl teslim ettiklerini gördük” yorumunu yaparken, KTÖS “Çok endişeliyiz” dedi.

 

Gazete360-Özel Haber

 

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker: “İlk denemede iradelerini nasıl teslim ettiklerini gördük”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim ve Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Mehmet Taşker, Başbakan Özkan Yorganıcoğlu’nun Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin açılışına katılmasına ve yaptığı konuşmaya tepki gösterek, bunun bir ‘irade teslimi’ olduğunu ifade etti.

Taşker, CTP’nin muhalefetteyken, ‘bu Kıbrıslı Türkler’in iradesine müdahaledir’ diye karşı durduklarını hatırlatarak, “muhalefetteyken buna karşı çıkacaksın, hükümetteyken de buna karşı hiçbir şey yapamayacaksın ve üstüne üstlük sıraya girip kurdele de keseceksin. Bu resme baktığınızda her şey ortadadır” şeklinde konuştu.

Yaşananların toplumu ve değerlerini dönüştürmeye yönelik bir operasyon olduğunu vurgulayan Taşker, CTP’nin de bu operasyonu onayladığını ve AKP'den aferin aldğını kaydederek, “İrade koyacağız diyenler esasında, ilk denemede iradelerin nasıl teslim ettiklerinin gösterdiler bugün.”

 

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu: “Yorgancıoğlu tam bir güvensizlik yarattı”

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ise, Yorgancıoğlu’nun ‘tam bir güvensizlik yarattığını’ söyledi.  Varoğlu konuyla ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: “Burada Başbakan Yorgancıoğlu'nu kınıyoruz Çünkü, muhalefetteyken bizimle söylemleri aynıydı. Biz bu törene gitmemeleri gerektiğini söyledik. Hükümet olsalar bile bir tavır sergilemeliydiler.  Hükümete bu söylemlerle geldiler. Gerek partisinde gerekse de hükümet açısından kitlerle güven verecek tavır kayboldu. Tam bir güvensizlik yarattı. ”

KTÖS Başkanı Varoğlu, gerek cami inşaatlarının, gerekse de dini okulların planlı bir projenin parçası olduğunu ifade ederek, İlahiyat Koleji'nin bardağı taşıran son damla olduğunu vurguladı.

Büyük bir endişe içinde olduklarını ifade eden Varoğlu, “bunlar AKP hükümetinin marifeti ile palanlı – programlı bir şekilde uygulanıyor. AKP hükümeti burada kendine uygun bir insan modeli yetiştirmeye çalışıyor.  Gelecek yıllarda bunun etkilerini görmeceğiz" şeklinde konuştu ve "Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik insan modelinin dışlında hurafelere inanan, bağnaz  bilgilerle donatılan insan modeli yaratılacak. Çok büyük endişe duymaktayız” dedi.