Obama: “Hükümetin İşlemesi Karşılığında Fidye İsteyemezsin”

0
126
Obama:

 

ABD Başkanı Barack Obama,  başkentte katıldığı bir programda, şu anki hükümet kapanmasının herhangi bir ekonomik durgunluktan değil, "Washington’daki pervasız Cumhuriyetçiler" yüzünden olduğunu belirterek, “Bu 'pervasız ve zarar verici Cumhuriyetçi hükümet kapatması'nın sonlanmasının tek yolu var: Kongre’nin hiçbir ideolojik koşullar eklemeden hükümetin fonlanmasına yönelik bütçeyi geçirmesi” diye konuştu.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’in içinde koşul olmayan bir bütçenin genel kurula gelmesine izin vermesi halinde bunu onaylayacak yeteri sayıda Demokrat ve Cumhuriyetçinin bulunduğuna ve hükümetin kapanmasının hemen bugün sona erebileceğine dikkati çeken Obama, “5 dakikada bu tasarının geçmesini engelleyen tek şey Boehner’dir, çünkü Boehner, partisindeki aşırıları kızdırmak istemiyor” ifadesini kullandı.

Obama, Kongre üyelerine, “Bütçeyi oylayın, bu maskaralığı durdurun, bu kapanmaya son verin hemen” diye sert çıkıştı.  Seyircilerden de “Hemen, hemen” diye sloganlar geldi.

 

“Cumhuriyetçilerin saplantıları yüzünden"

Yaşananların iki partinin anlaşamamasından kaynaklanan veya iki tarafın da sorumlu olduğu bir durum olmadığının altını çizen Obama, “Tüm bu olanlar bir şey yüzünden: Cumhuriyetçilerin sağlık reformunu etkisiz hale getirmeye ve milyonlarca Amerikalının sağlık sigortası edinmesini inkar etmeye dönük saplantıları yüzünden” değerlendirmesini yaptı.

 

"Amerikan halkı piyon değil"

Kendisinin veya Amerikan halkının “kafasına silah dayamanın” müzakere anlamına gelmediğini ifade eden Obama, Kongre’nin bu şekilde devam etmesi halinde ülkenin “hükümet kapanmasından” “ekonomik olarak kapanmaya” gidebileceği uyarısında bulundu.

Obama, bütçe konusunda müzakere yapmayacağını tekrarlayarak, “Amerikan halkı siyasi bir oyunun piyonu değil. Hükümetin işlemesi karşılığında fidye talebinde bulunamazsın. İşinin gereğini yapmak için fidye isteyemezsin” diye konuştu.