NTV’de Mağusa Fotoğrafları

0
251
NTV'de Mağusa Fotoğrafları

"Bir şehre girdiğinizde 'aradığım ilk önce tarih ve kültür' diyorsanız; rotanızı mutlaka Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tarihle iç içe yaşayarak bugünlere gelmiş, binlerce yıllık kültürel yükünü tarihi bir sorumlulukla arttırmış Gazimağusa kentine çevirmelisiniz." diye başlayan fotoğraf galerisi anlatımında yazı ve fotoğraflar Melih Sular imzalı.

Mağusa'nın bir turistik gezi rehberi kurgusunda anlatılan ve geniş bir fotoğraf galerisi olarak verilen çeşitli özellikleri arasında Lala Mustafa Paşa Camii ise özel bir yer tutuyor.

"…en ilgi çekici olanı ise şehri çepeçevre saran; uzunluğu 3 kilometreyi bulan, yüksekliği 18 metre ile 9 metre arasında değişen, surların dış kısmında genişliği 46 metreyi bulan hendeği ile birçok burçlar, rampalar, kapılar, mangallar, cephanelikler, depolar ve ahırlarla ile donatılmış Lüzinyan surlarının tam orta kısmında bulunan  "Lala Mustafa Paşa Camisi" dir.

Luzinyan döneminde gotik mimariyle yapılmış bu eser ; Osmanlı imparatorluğunun 1571 yılında Kıbrıs'ı ele geçirmesiyle beraber cami olarak değiştirilmiştir. Daha sonralarında gotik mimarisi kullanılarak minare eklenen "St Nicholas Katedrali" yeni adıyla "Lala Mustafa Paşa Camisi" geçmişte bir çok kral kraliçenin taç giydiği şehrin en önemli anıtı ve simgesidir" deniliyor.