Nijerya’da artık Ebola vakası kalmadı

0
74
Nijerya'da artık Ebola vakası kalmadı

WHO temsilcisi Rui Gama Vaz, başkent Abuja'da yaptığı açıklamada bunun çok büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

Bir Liberyalı diplomatın geçen Temmuz ayında Ebola virüsünü Nijerya'ya taşıması ardından ülkenin hızla önlem alması övgüyle karşılandı.

Ebola salgını çoğunluğu Liberya, Gine ve Sierra Leone'de olmak üzere, Batı Afrika'da 4.500'den fazla insanın ölümüne yolaçtı. Bu ülkelerde Ebola virüsüne yakalananların % 70 kadarı bu ülkelerde can verdi.

Bu arada Lüksemburg'da bir araya gelen AB liderleri Ebola tehlikesine karşı artırılacak önlemleri ele aldılar. AB dışişleri bakanları Ebola salgınından etkilenen ülkelere daha fazla yardım sağlanacağını belirtmekle birlikte, somut taahhütte bulunmadılar.

Ancak Lüksemburg toplantısında, Ebola hastalığıyla mücadele için 600 milyon dolardan fazla tutarda bir fon ayrılması da kararlaştırıldı. Toplantı öncesinde Afrika Birliği daha fazla yardıma ihtiyaç olduğu uyarısında bulunmuştu. İngiltere ise bu miktarın iki katına çıkarılmasını istiyor.

Söz konusu fonla, Liberya, Sierra Leone ve Gine'de zaten aşırı düzeyde zorlanmakta olan sağlık hizmetlerinin pekiştirilmesi ve Ebola salgınının bu ülkelerin ekonomileri üzerinde yol açtığı zararın hafifletilmesi amaçlanıyor.

Önceki saatlerde İspanya hükümeti, Batı Afrika dışında Ebola virüsüyle teması olan hemşirenin artık virüs taşımadığını açıkladı. 44 yaşındaki Teresa Romero'nun Ebola virüsünden tamamen kurtulmuş olduğunun açıklanması için ikinci bir testten daha geçirilmesi gerekiyor.

Hemşire Romero Madrid hastanesinde iki Ebola hastasını tedavi ederken virüse yakalanmıştı.