Nezire GÜRKAN Yazdı: “Yönetme/Yönetebilme” Varoluşun Yolu

0
219
Nezire GÜRKAN Yazdı: “Yönetme/Yönetebilme” Varoluşun Yolu

“Yönetme/yönetebilme” varoluşun yolu

Koalisyon hükümeti alışılmışın ötesinde  tartışmalı, gel/gitli bir süreçle kuruldu ve daha başlarken iktidarın ömrüyle ilgili algılı, yargılı yorumları da beraberinde getirdi.

Bu algılar o kadar ileri gitti ki, daha icraatlar başlamadan yorumlar “güvensizlik” üzerine kuruldu.

Bu algıda kuşkusuz, toplumun beklenti çıtasının özellikle seçim döneminde ve seçim öncesi iktidarın icraatlarıyla iyice yükselmesinden öte; iktidar taraflarının ve taraf olarak algılananların açıklama ve yorumlarının büyük payı var. Sanki daha işin başında “kurultay”, “seçim”, “makam”, “konum”, “yeni ittifaklar” gibi “dil altı” gizli gündemler;  iş yapma potansiyeline ve “yönetme” yeteneğine sahip bir hükümet öngörüsünün önüne geçmiş gibi…

“Gizli gündemler” veya “günü/bir sonraki seçimi kurtarma” halleri Kuzey Kıbrıs’ta siyasetin geleneksel tavrı olmasına karşın, toplumun beklentilerindeki değişiklik ve  geleneksel tavırların artık eskisi kadar avantaj sağlamadığı dikkate alınırsa farkındalık beklentisinin gerekçesi de daha iyi anlaşılabilir. 

Temmuz seçimleri yeni döneme yönelik beklentilere dair ciddi veriler sunmasına karşın, ilk heyecanla yapılan yorumlar hariç  hayatı kurgulama şekli, bu verilerin yeterince ciddiye alınmadığına veya en azından yeterince öncelik yapılmadığına dair ipuçları veriyor.

“Daha erken” denebilir, ancak “nasıl başlarsa öyle gider” ve en önemlisi sinerji, moral, motivasyon başarıda sanılandan fazla etkili.
Koalisyon hükümetinin önünde Kıbrıs sorunundan ekonomiye, elektrikten mali disipline kadar bir dizi önemli sorun realist yaklaşım beklemektedir. Toplumu “ciddiye alıp” şeffaf ve anlaşılır olmak, bu yaklaşımın başarı şansını artırır. Marjinal söylemlerden etkilenmek yerine “toplumun farkındalığını” farketmek ve iletişim yeteneğini geliştirmek, çıtayı yükseltecektir. 

Kıbrıs konusunda ilerleme sağlamanın ancak Türkiye ve ilgili tarafların  da istenci ile mümkün olduğunu, ekonomik sorunların ancak Türkiye’nin desteğiyle aşılabileceğini ve bunun da bir bedelinin  bulunduğunu aslında 7’den 70’e herkes farkında. TOMA ihalesinde, elektrikteki açmazda da durum farklı değil…

Bu nedenle şeffaf, hukuka dayalı, sorun çözen ve hepsinden önemlisi “kendine güvenen” hükümet ve hükümet üyeleri başarının yolunu açacaktır. En azından kendiyle ve hükümetiyle gurur duymanın,  “aidiyet”  duygusunun inşaasının temelini atabilecektir.

Bunun yolu da “kaçak güreşmeden”, “kaçamak yanıtlar” vermeden, “sinmeden” yapılabileceklerle yapılamayacakları nedenleriyle ve açık yüreklilikle izahtır. Bunaltan sorunların çoğunun günlük, basit gibi görünen konular olduğunu ve yönetim inisiyatifiyle tek bir talimatla aşılabilecek onlarca sorun olduğunu da gözardı etmemek gerekir.

Koalisyon hükümeti, koalisyon partileri ve daha da önemlisi Kıbrıs Türk toplumunun önündeki en temel sorunlardan biri olan Türkiye ile ilişkilerde de esas aynı olmalıdır.

Kıbrıs Türkü’nün beklentisi artık “iyi yönetim”dir.

Yönetmeyenin/yönetemeyenin iktidar şansının kalmayacağı sürecin başındayız…