Nezire GÜRKAN Lefkoşa Belediyesi’ndeki Son Durumu Yazdı

0
196
Nezire GÜRKAN Lefkoşa Belediyesi'ndeki Son Durumu Yazdı

Belediye Kaldığı Yerden…

Cemal Bulutoğluları’nın yaklaşık 7 yıllık başkanlık döneminde usulsüz ve gereksiz istihdamlar, borçlanmalar, yasa dışı ihale ve sözleşmelerle batağa sürüklenen; çeşitli konumdaki yetkililer ve siyasilerin de katkısıyla ilan edilmemiş iflas yaşayan Lefkoşa Belediyesi, kısa süreli “uyuma” döneminin ardından yeniden gündeme girmeye hazırlanıyor. Üstelik kaldığı yerden veya faizlerle artan daha da kötü bir bilançoyla…

Kente kabus yaşatan eylemler ve çöp yığınlarının ardından erken seçimle Kadri Fellahoğlu’nun başkanlığı devralmasıyla oluşan sinerji, kent halkı ile çalışanlara yaklaşık 6 ay süreyle “bekleme” motivasyonu yarattı. Belediye seçimlerinin hemen ardından gelen genel seçimler ve yeni hükümet  oluşum süreci de beklemede etken oldu.  Bildiğimizi bilmezden geldik, “yokmuş” gibi davrandık hep birlikte…

Ancak dipten dalga büyüyerek beslendi, bıçak kemiği kemirmeye devam etti. Borç katlanarak arttı, sorunlar büyüdü. Kısa rahatlamanın ardından çöp yığınlarının yeniden birikmesi ve çıkmazdaki çalışanların “çekingen” ses yükseltmesi ile sorun bu günlerde yine kapıya dayandı.

Devasa sorunları kucağında bulan Lefkoşa Belediyesi’ndeki yeni yönetim, mali yapıya çözüm, maaş ödemeleri, piyasaya borçların altından kalkmak için yoğun çaba harcamasına karşın çözüm yönünde kayda değer ilerleme sağlanamadı. Çünkü sorunun boyutu o kadar büyük ve çıkmaz o kadar derin ki, hareket alanı kalmamış durumda.  Bu şartlarda yeni yönetimden ve hatta hükümetten mucize beklemek insafsızlık. Herkes de bunun ayırdında. 

Ancak tanımlanmış sorunlarla, batmış bir yapıyla ve çözüm vaadleriyle devralınan bu kurumda tedbir kaçınılmaz.  Devletin de altından kalkamayacağı, gelecek 10 yılı ipotek alında olan belediyede tedbirin adı tasarruf.  Bunun yolu da “radikal” önlemler…

Ülkenin küçük ölçekli göstergesi niteliğindeki belediyede, rahatsızlık yaratsa da çözüm yolunda atılacak popülizmden uzak adımlar; genelde sorunların çözümü yolunda da örnek, en azından motivasyon  oluşturacak.
Yaklaşık 9 ay sonra yapılacak seçim gaylesiyle tedbirleri ertelemek veya birilerini kızdırmamak, tepki almamak adına  “genel memnuniyeti”  tercih etmek, çözümden uzaklaştırırken, seçimin de kaderini etkileyecektir. 

Sorunun bütün ağırlığıyla ana gündem olması an meselesi. Bu şartlarda bir Lefkoşa’nın seçimlere kadar dayanma  veya mazareti olsa bile başkan’ın sandıktan çıkması zor.

Ve bu süreç, koalisyonun büyük ortağı CTP’nin hükümetteki kaderini de etkileyecek boyutta.