Nami: “Temennimiz Kıbrıs Sorunu’nu 50. yılında tarihe gömmektir”

0
99
Nami:

 

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Genel Kuruldaki konuşmasında, Kıbrıs sorununun ülkenin önemli bir sorunu olduğunu, 50. yılına geldiğini, dünyanın sabrının tükendiğini, BM’nin girişimlerinin olduğunu, gelişmelerin yaşandığını, Türk tarafının da bu gelişmeleri görmezden gelemeyeceğini belirtti.

Nami, Kıbrıs sorununda çıkış noktası olabilecek Maraş ve Doğalgaz konusunun sorun olarak ortada durduğunu, Maraş’ın kapalı kalmasının sebebinin Rumların Annan Planı’na “Hayır” demesi olduğunu, görüşmelerin başlamamasının sebebinin de Rumların ön şartlarının olduğunu kaydetti.

Nami, ön şartların Maraş’ın görüşmeler öncesinde ele alınması, bazı konuların doğrudan Türkiye ile görüşmek istemesi gibi konular olduğunu belirterek, Rum tarafının bu tezlerinden vazgeçmesi veya ılımlaştırması durumunda görüşmelerin hemen başlayabileceğini, Maraş’ın ayrı bir konu olduğunu söyledi.

Kapsamlı çözüme gidilmesini talep ettiklerini vurgulayan Nami, Ekim ayında liderler seviyesindeki görüşmelerin başlatılması ve yı sonuna kadar görüşme planlamasının yapılıp, Mart ayına kadar yeni kapsamlı çözüm planının anlatılması ve Kıbrıs sorununun 50. yılında tarihe gömülmesini temenni ettiklerini kaydetti.

Nami, yeni müzakere sürecinin hızlı bir şekilde cevap vermesinin formülünün; görüşmelerde yakınlaşılan noktalara sahip çıkılması ve bunların geliştirilmesi olduğunu belirterek, görüşmelerin bir an önce başlamasını istediklerini vurguladı. Kıbrıs’ta federal bir yapı kurulması gerektiğine inanç belirten Nami, Rum tarafının da bilince geldiğini kaydetti.