Müzakere Sürecinde Bir İlk:Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Ertuğ Anlattı

0
181
Müzakere Sürecinde Bir İlk:Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Ertuğ Anlattı

GAZETE360-ÖzelHABER

Karşılıklılık Esasında Görüşülecek

Bir süredir Kıbrıs Rum tarafının Türkiye ile görüşme talebi olduğunu hatırlatan Osman Ertuğ Kıbrıs Türk tarafının da bu karşılıklılık esasında bu talebe katılmak istediğini ilettiğini ve bugün Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları'nın yaptıkları görüşmelerde, bu konuda mutabakata varıldığının kendilerine iletildiğini açıkladı.

"Şu anda henüz bu görüşmelerin ne zaman ve kiminle yapılacağına ilişkin bir takvim ya da detay yok, ancak Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları, karşılıklı olarak, eşitlik temelinde, her iki tarafın da müzakere temsilcilerinin Yunanistan ve Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirmesi konusunda mutabakata vardılar." dedi.

Ertuğ, bu gelişmenin karşılıklı diyalogun gelişmesi açısından son derece önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.

"Biz önyargılı değiliz. Bu mutabakatı iyi bir gelişme olarak değerlendiriyoruz" diyen Ertuğ, "bundan sonrası için bir denge kapsamında yeni kapıların açılmasına vesile olabilir" şeklinde konuştu.

 

Liderlerin NewYork'ta Biraraya Gelmesi için Türk Tarafı BM'ye Talep Götürdü

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, aynı zamanda Kıbrıs Türk ve Rum liderlerinin de NewYork'ta biraraya gelmesi yönündeki Kıbrıs Türk tarafının BM'ye bir talep ilettiğini de açıkladı. "Uluslararası diplomasinin kalbinin attığı NewYork'ta liderlerin biraraya gelmesi yönünde BM nezdinde biz Kıbrıs Türk tarafı olarak bir girişim yaptık. Ümit ederim ki, bu da gerçekleşir ve müzakerelerin liderler seviyesinde başlaması yönünde bir gelişme ile NewYork'tan ayrılma şansını elde ederiz" dedi.

Ertuğ, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Cumartesi günü görüşeceğini de belirtti.

Şu ana kadar müzakere masasına eşit ortaklar olarak oturan Kıbrıs Türk ve Rum tarafları temsilciler düzeyinde de olsa Yunanistan ve Türkiye ile ilk kez doğrudan temas kuracak. Şu ana kadar Rum tarafı sorunun en önemli bacağı olarak gördüğünü söylediği Türkiye ile temas kurmak istediğini söylüyor ancak Türk tarafı karşılıklılık temelinde olması şartı getiriyordu. Türk tarafının bu talebi de Rum tarafınca tanınma endişeleri nedeniyle reddediliyordu.

Şimdi ilk kez taraflar Türkiye ve Yunanistan ile Kıbrıs sorununa çözüm çabaları kapsamında biraraya gelecek.