Musa Anter Ödüllerini Paylaştılar

0
154
Musa Anter Ödüllerini Paylaştılar

Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin ortak düzenlediği 21. Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri'nin sonuçları açıklandı.
Kürtçe haber dalında birincilik ödülü: "Derwêşê folklora kurdî" haberiyle Dildar Aryen.
Jüri Özel Ödülleri: "El- Qaîde+ Hîzbûllah+ El Nusra= Komkujiya Kurdan" haberi ile Omer Tur ve Enwer Şîn, "Jina ku cerdevan tecawizê wê kir dawî li jiyana xwe anî" haberi ile Erdoğan Altan.
Türkçe haber dalında birincilik ödülü: Radikal Gazetesi'nden "'Samimiyetine güvenilmez' Kürtler" haberi ile Mesut Hasan Benli,  Dicle Haber Ajansı'ndan (DİHA) Hayri Demir ve Hasan Yoldaş'ın "İşte ambulansın Şahin Öner'i karakoldan aldığının kanıtı" haberi.
Türkçe haber dalında jüri özel ödülleri: Dicle Haber Ajansı'ndan Güler Can ve Hülya Emeç'in "Bir fotoğrafın tanıklığı" haberi, "Yazılamayan haberleri" için tüm tutuklu ve hükümlü gazeteciler adına Evrensel Gazetesi'nden Sadiye Eser.
Karikatür birincilik ödülü: "Göğün Rengi" eseriyle Musa Keklik.
Karikatür jüri özel ödülü:  "Adalet" isimli eseri ile Bêrîvan Ayral, "Göç" isimli eseriyle Mahmut Ulusan ve "Üç- Beş Ağaç- Üç- Beş İnsan" eseriyle Mürteza Dağ.
Kadın haber ve habercilerine verilen "Gurbetelli Ersöz Özel Ödülü" JINHA'ya verildi.
Geleneksel Emek Ödülü ise, uzun yıllardır Kürt basınına verdiği emeklerden dolayı Özgür Gündem Gazetesi genel yayın yönetmenlerinden Hüseyin Aykol'a verildi.
Fotoğraf dalında ise jüri üyeleri, yarışmaya katılanlar arasında ödüle değer fotoğraf bulamadığından dolayı bu yıl verilmemesi kararlaştırıldı.
Ödüller, Musa Anter'in öldürüldüğü Diyarbakır'da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. Ödül töreni, 20 Eylül Cuma günü Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.