Mucize Yaratan ‘Demir Balık’

0
105
Mucize Yaratan 'Demir Balık'

Kanadalı bilim insanı Christopher Charles, Kamboçya'yı ziyaret ettiğinde ülkede kansızlığın büyük bir sorun olduğunu fark etti.

Ülkedeki kadınların çalışamadığını, sürekli baş ağrısı ve yorgunluk sıkıntıları yaşadıklarını gözlemleyen doktor, kan ilaçlarının bulunmadığı ülkede pratik bir çözüm geliştirdi.

Kadınların ve çocukların %50'sinin kansızlık yaşadığı ülkede, soruna çözüm geliştirmeye çalışan Charles, demir tencerelerde yapılan yemeklerin yiyecekteki demir miktarını arttırmasını temel alarak "demir balık" tedavisini geliştirdi.

Kamboçya'da şans getirdiğine inanan balık sembolünü kullanan Charles, demirden balık üretmeye başladı.

Bu balıkların suda en az 10 dakika kaynatılmasıyla yiyeceklerdeki demir miktarı arttırılırken, tedavinin kullanıldığı köylerde kansızlığın yarı yarıya azaldığı görüldü.

Charles, demir balıkların düzenli kullanılması halinde bir yetişkinin demir ihtiyacının %75'inin karşılandığını aktarıyor.

Doktorlar kültürel olarak kabul gören ve masrafsız bir çözüm olduğu için demir balığın yayıldığını söylerken, 2 bin 500 kadar ailenin bu tedaviyi kullanmaya başlandığını, hastanelere ve sivil toplum kuruluşlarına 9 bin kadar daha balık dağıtıldığını belirtiyor.

 

 

 

RADİKAL