Merkez Bankası Eski Başkanı’na Tutuklama

0
200
Merkez Bankası Eski Başkanı'na Tutuklama

Orfanidis için, hisse senetleriyle alakalı olarak, bir vatandaşın kendisi aleyhinde açtığı özel bir ceza davası sürecinde bulunmadığı gerekçesiyle tutuklama emri çıkarıldığını yazan Alithia gazetesi, haberde ismi belirtilmeyen vatandaşın avukatı olan Kostas Melas’ın açıklamalarına da yer verdi.

Laiki bankasının, çalışanları aracılığıyla ve Orfanidis’le dolap çevirerek, müşterisinden sahtekârlıkla 400 bin Euro “kopardıklarını” ve kendisine hisse senetleri verdiklerini savunan Melas, Orfanidis ve avukatının mahkemeye gelmemesi yüzünden, mahkemenin de Orfanidis aleyhinde tutuklama emri çıkarılmasına karar verdiğini söyledi.

Orfanidis’in yurt dışında olduğundan söz edilmesini de yorumlayan Melas, bunun hiçbir anlama gelmediğini ve Orfanidis’in bulunduğu yerin tespit edilmesi için, ikili anlaşmalar bulunduğunu ifade etti.

Orfanidis’in ABD’de olduğunu bildiğini ve yetkili bakanlıklar aracılığıyla, Orfanidis’in yakalanması ve mahkemeye çıkarılması için uluslar arası tutuklama emri çıkarılacağını ifade eden Melas, mahkemenin, tutuklama emrinin icra edilmesini kontrol etmek için 14 Kasım’a duruşma tayin ettiğini sözlerine ekledi.

TAK