Merkel’in seçim zaferi euro’ya değer kazandırdı

0
143
Merkel'in seçim zaferi euro'ya değer kazandırdı

Pazar günkü seçimlerden önce euro dolar karşısında 1.3527'den el değiştirirken, Pazartesi günü piyasalar açıldığında euro'nun değeri 1.3542'ye yükseldi.

Pazar günkü seçimlerden önce euro dolar karşısında 1.3527'den el değiştirirken, Pazartesi günü piyasalar açıldığında euro'nun değeri 1.3542'ye yükseldi.

Resmi sonuçlara göre Angela Merkel'in lideri olduğu Hristiyan Demokratlar oyların yaklaşık yüzde 42'sini alarak parlamentodaki sandalye dağılımında salt çoğunluğu kıl payı farkla kaçırdı.
Merkel'in yaklaşık yüzde 26 destek gören Sosyal Demokratlarla bir büyük koalisyona gitmesi hükümet olasılıkları arasında görülüyor.
Kamu araştırma şirketi Spiro Strateji'nin yöneticisi Nicholas Spiro, ''Almanya seçimlerinin sonucu herşeyden önce Merkel'in euro krizini ele alış biçimine güçlü bir onay verildiğinin işaretidir.'' diyor.
Nicholas Spiro'ya göre, ''Dünya ekonomisinin önde gelen ülkeleri arasında başka hiçbir lider, uluslararası mali ve ekonomik krizden Merkel gibi siyasi kazanç elde ederek çıkmadı.''
Ancak gözlemciler mali piyasalarda Merkel'in zaferinin büyük bir kıpırdanmaya yol açmasını beklemiyor.
Mali hizmetler veren Allianz şirketinin baş ekonomisti Michael Heise, ''Merkel ve lideri olduğu muhafazakar blok, seçim kampanyası sırasında yatırımlardaki düşüş, eğitim harcamaları ve yenilenebilir enerjiye geçiş gibi çetrefil konularda herhangi büyük bir reform vaadinde bulunmamıştı. Piyasalar dolayısıyla Merkel'in zaferinin önemli bir değişikliğe işaret ettiği kanısında değil. Kimse havai fişek gösterisi beklemesin.'' diyor.

bbctürkçe