Mehmet Saydam: ‘Dövizdeki Yükselişin Sonu Türkiye Tarihindeki En Büyük Yara Olacak’

0
109
Mehmet Saydam: 'Dövizdeki Yükselişin Sonu Türkiye Tarihindeki En Büyük Yara Olacak'

Hasan Yıkıcı-Gazete360

 

Siyasal güvensizlik

Türkiye’de hükümetin yarattığı ve toplumun sürdürülen ekonomik politikalara yönelik güvensizliğinin piyasaları olumsuz etkilediğini ifade eden Saydam, dövize yönelik talep patlaması da yaşandığını belirtti.

Saydam şöyle konuştu:

“Halihazırda Türkiye’deki tüm vatandaşlar, yatırımcılar ve şirket sahipleri dövizin yükselmesi beklentisi içerisinde oldukları için talep patlaması yaşanmaktadır.”

 

“Döviz satarak kurtulmak mümkün değil”

Merkez Bankası’nın döviz satarak piyasayı rahatlatamayacağını da ifade eden Saydam “Merkez Bankası'nın elinde bulunan belirli kaynakla sadece döviz satarak kuru aşağıya çekebilmesine ihtimal yoktur” dedi.

 

“Kapsamlı bir çözüm üretilmedikçe bu durum devam edecek”

Türkiye’de pek çok sorunun olduğunu ifade eden Saydam, “Faiz politikası düzenlenmeli. Yabancı yatırımcıların ülkede kalması için vergisel düzenlemeler ve yüksek maliyetli enerji anlaşmaları toparlanmadığı sürece, bunlara kapsamlı bir çözüm üretilmediği sürece, dövizin beklenen stabil değere gelmesi mümkün değildir.” dedi.

 

Eski haline döner mi?

"Herkes döviz düşer mi diye soruyor" diyen Saydam, dövizin kısa sürede eski rakamlarına ulaşamayacağını da belirtti:

“Dolar 1.70’den 2.30’a, Euro 2.25’den 3.15’e, Sterlin de 2.45’den 3.85’e yükseldi. Biz neyin ne kadar düşmesini bekliyoruz acaba?

Tabii ekonomik dinamikler işledikçe belli bir gerileme olacaktır. Anacak bu döviz başladığı yere dönecektir manasını taşımaz.”

 

2000 Krizi öncesi durum benzeri

Dövizdeki yükselişin nedeni olarak Türkiye’deki iktidarın yaşadığı güven bunalımı ve son zamanlarda yaşanan siyasal çekişmeler olduğunu ifade eden Saydam, bunun bir geçiş süreci olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ancak sonunda neyin ezilip neyin ezilmediğini o gün farkedeceğiz ve çok büyük bir hasar alacağız.  Şu an 2000 krizine sürüklenen  Türkiye benzeri bir  portre var. Döviz %50’den fazla artışa uğramıştır.

Düşünün ki, Merkez Bankası 2012 yılında, 1.8 milyar dolar satış yaptı, 2103’de ise 16 milyar dolar satış yapıldı. Şimdi ise sadece 24 günde 2.5 milyar dolar satış yapılmasına rağmen kur yükseliyor. Dövizdeki eğilim yükselme yönündedir. Bu sürecin sonu Türkiye tarihindeki en büyük yara olacaktır.