Mecliste Suyun Fiyatı Tartışıldı

0
141
Mecliste Suyun Fiyatı Tartışıldı

Halka kaliteli su ulaştırmanın sorumlulukları olduğunu dile getiren Denktaş, 2.30 rakamının anormal bir rakam olmadığını söyledi.

Belediyelerin protokolde var olan alım garantisinden kurtulabilmek adına, hepsinin sisteme girmesi gerektiğini ifade eden Denktaş, belediyelerden Maliye’ye bu kaybı nasıl telafi edebileceklerini sormalarını beklediklerini; belediyelerin kaybını tartışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, su konusu da tartışıldı.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ve CTP Milletvekili Erkut Şahali su konusunda konuşma yaptı.

ÇAKICI

Su konusunda ilk konuşmayı TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı yaptı. Suyun fiyatıyla ilgili, 2.30’a artı belediye maliyetleri olarak satma noktasına gelindiğini ifade eden Çakıcı, maliyet eskiden 0.25’ken bu suyun halka “10 kat pahalıya” geleceğini söyledi.

“Fiyat makul” diyen bakana, “10 kat artışın” sebebini soran Çakıcı, “suyu devlet verseydi, maliyeti de devletin hesaplayabileceğini” kaydetti.

Belediyelere yapılan eleştirinin de kendisini şaşırttığını söyleyen Çakıcı, belediyelerin koyduğu karı eleştirenlerin, hükümetteyken neden bir şeyler yapmadığını sordu. Fiyatı hükümetin kar elde etme amaçlı bir girişimi olarak gördüğünü ifade eden Çakıcı, hükümetin “kendi halkını kazıkladığı” görüşünü savundu.

Çakıcı, “Özelleştirme ve peşkeş sevdası yüzünden” suyun halka çok pahalıya satılacağını söyleyerek, “hükümet kurulduğu pozisyon itibarı ile kendi özeleştirisini yapması gerekirken, belediyelere saldırılmasını” eleştirdi.

ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali de, su konusunda yaptığı konuşmada, talep edilen ve üzerinde mutabık kalınan fiyatlara dikkat çekti.

6.63 TL’lik talebin nasıl yapıldığını ve suyun fiyatı indirilirken nasıl indirildiğini, feragat içinde neler ertelendiğini soran Şahali, 8-9 Şubat’ta Ankara’da devam eden müzakerelerde sözlü olarak ifade edilen bedelin 10 katının kabul edilmesini eleştirdi.

Geçiş dönemi protokolünde TC devleti değil, TC devletinin imtiyaz yetkisi verdiği şirket olduğunun anlaşıldığını belirten Şahali, acaba su konusunda bir yıllık bir geçiş dönemi değil, nihai bir süreçten mi söz edildiğini, devletin sübvansiyondan vaz mı geçeceğini sordu.

Bu soruların cevapları alınmadığı sürece, doğru bir değerlendirme yapılamayacağını vurgulayan Şahali, suyun “çıplak fiyatının” olup olmadığını da sordu.

Gerek KKTC, gerekse TC’de bir vizyon değişikliği olup olmadığını da soran Şahali, belediyelerin bütçelerinde su ile ilgili öngörülen gelir ve giderler arasında fark olduğunu, belediyelerin şu veya bu nedenle sudan kar elde etmelerinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Şahali, belediyelerin idari veya fiziki kayıplarının 10 veya 20 kuruş olarak fiyatlandırıldığını anlatarak, 2.30 fiyatla bu görev zararlarının fiyatının da 2.30 olacağını, örneğin yüzde 30’luk kaybın bedelinin bugün 10 kuruş olduğunu, fiyat değişikliği ile 2.30 olacağını dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da su konusundaki eleştirileri yanıtladı.

Su konusundaki süreci, ayrıntıları ile anlattığını ifade eden Çavuşoğlu, sonucun uzun ve tartışmalı bir görüşme sonrasında ortaya çıktığını belirtti.

“Bir önceki hükümet döneminde hazırlanan protokolde fiyatın nasıl belirleneceği yerine, fiyat yazılmış olsaydı bugün çıkan rakamlara şaşırılmazdı” diyen Çavuşoğlu, ülkede suyun edinilebilmesi için gereken enerji giderlerine dikkat çekti.

KKTC’de 25 kuruşa ne zaman geçinildiğinin bulunamadığını ifade eden Çavuşoğlu, hayat pahalılığı hesaplandığında suyun bedelinin 2.45 çıktığını söyledi.

Devletin 25 kuruşa verdiği suyun devlete maliyetinin çok pahalı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, devletin ihaleyle çıktığı Bafra’daki arıtmadan çıkan suyun bedelinin 5.11, yine Mağusa’da yapılan arıtmadan çıkan suyun bedelinin ise 2.68 olduğunu kaydetti.

Su konusunda popülizm yapanları eleştiren Çavuşoğlu, “90 TL olan su sayacını 10 katı fazla fiyata evlere bağlayan belediyelerin şimdi suya yapılan artışa itiraz etmemesi gerektiğini” vurguladı.

Çavuşoğlu, su borularının yıllarca tamir edilmemesini de eleştirdi. Su konusunda yapılan görüşmeleri anlatan Çavuşoğlu, su konusundaki  toplantıda, herkesin kendi teknik ekiplerinin görüşlerini ortaya koyduğunu, çok tartışmalar yaşandığını; ilk toplantıda bir sonuç çıkmadığını, ardından bir toplantı daha yapılarak 2.30 rakamının böyle ortaya çıktığını söyledi.
“Suyu buraya getirenin talebi buydu” diyen Çavuşoğlu, arzu eden herkese grup odasında bunu daha ayrıntılı şekilde anlatabileceğini kaydetti.
CTP Milletvekili Doğuş Derya yerinden söz alarak, suyun nasıl 2.30’a geldiğini sordu.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, siyasete yeni girdiğinde ve İçişleri Bakanı olduğu dönemden bu yana su bedelinin 25 kuruş olduğunu söyledi.

Üreticinin suyun gelmesini talep ettiğini ifade eden Denktaş, geçiş dönemi protokolünün imzalandığını, suyun artık sisteme verilebilecek durumda olduğunu kaydetti.

Denktaş, ülke susuzluktan kırılırken, belediyelerin deposuna 2.30’a girecek suyun bedelinin tartışıldığına işaret ederek , “dağları denizleri aşıp, belediyelerin deposuna 2.30’a su geliyor, vay 10 katı arttırdınız diye feveran ediliyor” dedi.

Belediyelerin protokolde var olan alım garantisinden kurtulabilmek adına, hepsinin sisteme girmesi gerektiğini ifade eden Denktaş, belediyelerden Maliye’ye bu kaybı nasıl telafi edebileceklerini sormalarını beklediklerini kaydetti. Suya ihtiyaç olup olmadığını soran Denktaş, belediyelerin kaybını tartışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Halka kaliteli su ulaştırmanın sorumlulukları olduğunu dile getiren Denktaş, 2.30 rakamının anormal bir rakam olmadığını söyledi.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, yerinden söz alarak, su bedelinin 6.30’dan, 2.30’a nasıl gelindiğinin açıklanmasını istedi. Özdenefe, tek istediklerinin matematiksel olarak bunun açıklanması olduğunu kaydetti.

Denktaş yeniden söz alarak, Güzelyurt’tan kuyudan çekilen suyun maliyetinin, 1.75 olduğunu ifade ederek, devlet tarafından sübvansiye ile 25 kuruşa halka sunulduğunu, bu durumda Türkiye’den gelecek suyun maliyet bazlarının hesaplandığı gibi 1.30 olamayacağını söyledi.

Yerinden söz alan Erkut Şahali, kara yapılarının bedelinin 2.30’un içine dahil olup olmadığını, bu fiyatın ne kadarlık bir süre için geçerli olacağını ve suyun ne kadar olduğunu öğrenmek istediklerini belirtti.

Kara hatlarını Türkiye’nin yaptığını belirten Denktaş, şu anda elinde yazılı bir şey olmadığını, dolayısıyla rakamlar hakkında kafadan bir şey söylemek istemediğini söyledi. Denktaş, soruların yazılı olarak yapılması halinde tüm soruların tek tek ayrıntılı olarak cevaplanabileceğini, saklanacak bir şeyleri olmadığını kaydetti.

Denktaş, her şeyin ayrıntılı olarak açıklanmasının, ihaleye katılacak şirketlere tüyo vermek anlamına geleceğini, bu ayrıntı vermenin ne kadar doğru olacağını da bilmediğini vurguladı.

Bağımsız milletvekili Hakan Dinçyürek de yerinden söz alarak, “Gazimağusa belediyesinin satın aldığı 90 abd sent artı elektrik maliyeti yani bugünkü kurla 3.65. Yıllardır bu rakamlarla belediyeye su satılmasını sağlayanlar şimdi kalitesi tartışılmaz suya 2.30 fiyata niye reaksiyon veriyor” diye sordu.

Denktaş, “gereksiz tartışmaları anlamadığım gibi bu sorunuzu da anlamadım” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugünkü toplantısında görüştüğü Yayın Yüksek Kurulu’nun (YYK) 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti.

DİNÇYÜREK

YYK 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı üzerine ilk konuşmayı, bağımsız milletvekili Hakan Dinçyürek yaptı.

Dinçyürek, Yayın Yüksek Kurulu’nun gelir ve giderleri incelendiğinde bunun toplamının ciddi bir rakam olduğunu söyleyerek, özel TV kuruluşlarının uydudan yayın yapabilmesinin sağlanması konusunda yaşanan sıkıntılara değindi.

Reklam gelirleri açısından haksız bir rekabet içinde bulunulduğunu belirten Dinçyürek, “Cılız rakamlarla verilen yerel reklamlardan YYK pay alıyor.

Frekans kullanım hakları, yıllık yayın ücretleri gibi ciddi rakamlar var. Özel TV kuruluşlarının birkaç değişik kalemde ödedikleri paranın iyileştirilmesi ile uydudan yayınlarını sürdürmeleri sağlanabilir” dedi.

Dinçyürek, uydudan yayının kesilmesi halinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarla bağın kopacağının aşikar olduğunu söyledi.

Uydu yayınının kesilmesinin, siyasetteki çok sesliğin de ortadan kalkması anlamına geleceğini ifade eden Dinçyürek, özel TV kuruluşlarının BRT ve TAK gibi yayın hayatlarının devamlılığının esas olduğunu vurguladı.

Dinçyürek, uydu yayınları için TV kanallarına pay verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, her eve giren yayıncılığın toplumu bilinçlendiren önemli bir konu olduğunu vurguladı.

Ülkede 10’u aşan canlı yayın yapan TV kuruluşu olduğunu dile getiren Angolemli, çevre konusunda gerekli bilincin bu yayınlarla verilebileceğine dikkat çekti.

Hüseyin Angolemli, ciddi yayınlar yapılması halinde siyasetin bile yönlendirilebileceğine işaret etti.

Angolemli, Yayın Yüksek Kurulu’ndan, yabancı kanalların reklam konusunda yarattığı haksız rekabetin üstüne gitmesini istedi.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, yasanın özüne ait söylemlerde bulunmak istediğini belirterek, 1997’de oluşan YYK’nın bütçesinin tefsir kısmında yer alanların ne olduğunu anlamadığını, bu nedenle çok iyi donanımlı bir kadroya sahip olması gerektiğini kaydetti.

Kurumun kadro yapısı incelendiğinde, personel eksikliği bulunduğunu, dolayısıyla bu kurumdan dört dörtlük bir hizmet beklemenin hayli zor olduğunu ifade eden Arabacıoğlu, yasanın ivedilikle ele alınması ve kadro yapısının yeniden oluşturulması gerektiğini söyledi.

TATAR

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar konuşmasında, Yayın Yüksek Kurulu’nun bütçesinde 2015’e göre önemli bir artış olduğunu, çünkü içinde 5 yıllık lisansların da yer aldığını belirtti.

YYK için yeni bir yasa hazırlığı yapıldığını ve Başbakanlığa gönderildiğini belirten Tatar, uydu yayınlarından dolayı yaşanan sıkıntıları hatırlattı.

ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali de, YYK’nın önemine işaret ederek, öngörülmüş kadro ve bütçenin görevini layıkıyla yerine getirmek için yeterli olmadığını söyledi.

YYK’nın Türkiye’deki muadil kuruluşlarla ilişkilerinin de önemine değinen Şahali, YYK’nın hak ettiği değeri göremediğini sözlerine ekledi.

Şahali, YYK bütçesine CTP gurubu olarak olumlu oy vereceklerini kaydetti.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, kuruluşun önemli ve zor bir görev üstlendiğini söyledi.

Bazı televizyon kanallarında, KKTC’ye ağır hakaretler içeren konuşmalar yapıldığını belirten Töre, YYK’nın yetersiz personeliyle bunları denetlemeyi başaramadığını savundu.

“Devlete bugün kimse hakaret edemez” diyen Töre, “Bu şekilde olacaksa, YYK olmasın” şeklinde konuştu.

Töre’nin konuşmasının ardından rapor ve tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, Yayın Yüksek Kurulu 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

Böylece Meclis’in bugünkü toplantı tamamlandı.

Cumhuriyet Meclisi’nin bir sonraki birleşimi 26 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak.