“Maraş’ı İade Edin Başlıkları Hemen Açalım”

0
144
Maraş’ı İade Edin Başlıkları Hemen Açalım

 

Güney Kıbrıs'ta yönetimde olan DİSİ'nin AP'deki temsilcisi aynı anda Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi de olan Eleni Theocharous, Kıbrıs sorunun çözümünden önce Türkiye’nin atması gereken adımlar olduğunu hatırlatarak tüm Kıbrıs halkının insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı duyulmalı diye konuştu.Theocharous,çözümden önce uluslararası hukuk ve demokrasi prensplerine Türkiye saygı gösterecek adımlar atmalı’’ dedi.

Eleni Theocharous ABHaber’e verdiği mülaktatta özetle şunları kaydetti:

‘’Tüm Kıbrıslıllar çözüm istiyor.İlk önce güven ortamının sağlanması gerekir. Kıbrıs sorununda uluslararası hukuk,insan hakları ve AB müktesatı temelinde bir çözüm için umut var. Kıbrıs’ta iki taraf birbirini kabul etmeli.Çözüm için Rum Türk ayırımı yapmadan tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygı garantisi verilmeil.Kıbrıs sorununda uluslararası hukuk ve temel insan haklarına saygı temel alınmalıdır.

Çözüm için ilk önce Maraş önşartsız sahiplerine verilmelidir.Bu taraflar arasında güven tesis edilmesine yardımcı olur.Zaten Maraş’ın verilmesi Türkiye’nin de yükümlülüğü.Maraş'ın iadesi 1979'da Denktaş-Kiprianu anlaşmasında çözümü beklemeden karar verilecek bir konu olarak kabul edildi. Maraş’ın geri verilmesi Türkiye-AB müzakere sürecine yardımcı olur.Maraş verilirse otomatik olarak 23.24 başlık açılır.Hiç sorun olmaz.

İki tarafta güven yok.İşte Maraş’ın verilmesi güven ortamının oluşmasını sağlar.Ve Türkiye’nin çözüm için samimi olduğu ortaya çıkar.Karşı tarafında haklarına saygı duyduğu anlamı çıkar. Burada kazan kazan formülünü unutmamalıyız.Maraş verilirse karşılığında 23.24 başlık hemen açılır.Türkiye Kıbrıs sorununda adım atarsa müzakere sürecini destekleriz.

Kıbrıslı Türklerin AP’de temsil edilmesini istemek ırkçılıktır

İlk önce hiç bir AB belgesinde Kıbrıslı Türklere Avrupa Parlamentosu AP’de 2 koltuk verilecek denmiyor.Çünkü AB bir tek Kıbrıs Cumhuriyetini tanıyor. Tanımadığı bir yönetime nasıl 2 koltuk verilir. Talat’ı Eroğlu’nu temsil eden parlamenterler AP’ye gelemz. Bu ırkçılık olur bir anlamda.Ama Kıbrıslı Türkler tanınmış bölgeye geçip (Güney Kıbrıs) tüm Kıbrıslılıların oyunu alıp AP’ye gelebilir.Bunda hiç bir sorun yok.AP seçimleri için kayıt yaptırır oyunuzu kullanırsınız .AP’ye gelmek için bölgede seçme ve seçilme hakkını kazanmak ve aday olmak lazım. Bununda kuralları belli.

Bununla birlikte Egemen Bağış’ı 12 Aralık’ta Trabzon maçına davet ediyorum.12 Aralık’taki maça gideceğim. Bağış’ta gelsin maçı birlikte izleyelim.''

Kaynak: AB Haber