Mağusa İnisiyatifi: “Maraş’ın Türk Yönetimi Altında Açılmasına Karşıyız”

0
200
Mağusa İnisiyatifi: “Maraş’ın Türk Yönetimi Altında Açılmasına Karşıyız”

 

 

“Sadece Göçmenlerin Bir Bölümünün Döneceği Bir Formül İstemiyoruz”

Maraş konusunda uzun zamandır çalışma yapan Mağusa İnisiyatifi üyesi Serdar Atai, Maraş’ın Türk yönetimi altında açılmasına inisiyatif olarak karşı olduklarını söylüyor.

Atai bunun gerekçelerini ise şöyle anlatıyor;

“Biz bugün Maraş’ı açarken sadece göçmenlerin bir bölümünün döneceği bir plana karşıyız. Sadece belli otellerin açıldığı ya da az sayıda göçmenin geri döndüğü bir düzenleme, Maraş’ta ayrı bir spastik yapı yaratır. Örneğin sadece %40 göçmenin dönmeyi kabul ettiği Maraş’ta, siz geriye kalan %60’ın mallarıyla ilgili nasıl bir düzenleme yapabilirsiniz ki” diyor.

BM Gözetiminde Açılım

Mal Tazmin Komisyonu aracılığı ile Maraş sorunun çözülemeyeceğine vurgu yapan Atai, Mağusa İnisiyatifi olarak Maraş’ın her iki tarafın da kabul edebileceği bir formülle, BM gözetiminde açılmasını desteklediklerini belirtiyor.

“Biz inisiyatif olarak ABD’li uzmanlarla da görüşüyoruz ve bu konuda ABD diplomatlarının bizim görüşlerimize özellikle son dönemlerde sempati duyduklarını söyleyebilirim” diyen Atai, özellikle ABD gibi uluslararası güçlerin de bu süreçte motivasyonunun Maraş’ın açılmasında etkili olabileceğine inandığının altını çiziyor.

Serdar Atai “Biz inisiyatif olarak Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın üyeliği dolayısı  ile AB gözeitminde Maraş’ın açılmasını değil her iki tarafın da kabul edebileceği ve işleyebilir olduğuna inandığımız bir formül olan BM gözetiminde Maraş’ın açılmasını destekliyoruz ve bunun da bütünlüklü çözüme katkı yapacağına inanıyoruz” diyor.