Maduro: ‘Hiç Kimse Chavez’in Bıraktığı Devrimin İnşasını Engelleyemeyecek’

0
74
Maduro: ‘Hiç Kimse Chavez’in Bıraktığı Devrimin İnşasını Engelleyemeyecek’

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde başkent Caracas’ta toplanan yüz binler Maduro için Bolivar Meydanı’nda yürüdü.  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro burada kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada Venezuela halkından barışı savunmalarını istedi.

Olayların arkasında Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin olduğunu iddia eden Maduro, “Bu faşist hareketi o yönlendiriyor ve finanse ediyor. Uribe, 11 Nisan 2002’de yaptığı gibi Venezuela televizyon kanalı NTN24’ü kullanmaya çalıştı. Uribe ve sağcı muhalefet ABD destekli faşistlerdir. Venezuela halkının bana verdiği yetkinin bir milimetresinden dahi vazgeçmeyeceğim. Hiç kimse kumandan Chavez’in bize bıraktığı bu devrimi inşa etmemi engelleyemeyecek” diye konuştu.

Venzuela’da yaşanan olaylara ilişkin Ankara’da bulunan Venezuela Büyükelçiliği’nin hazırladığı bir raporda sunulanlar,  yaşananlara ışık tutacak nitelikte;

Raporda yer alan başlıklar ise şöyle;

Gençlik eylemlerinin muhalefetle ilişkisi
“Eylemler 3 Şubat’ta 12 Şubat’ta yapılacak eylemin duyurusuyla, “bugün ayın 12'sidir” ve “Maduro defol” sloganlarıyla başlamış, eylemler sürerken tutuklananlar için bazı muhalefet liderleri, kınama açıklamalarında bulunmuştu.

Ardından eylemlere katılan öğrencilerden biri kendilerine ödeme yapıldığını söyledi ve Ant Bölgesinde eylem düzenleyen gençlerden birine muhalefet lideri Femandez'in 150.000 bolivar ödediği belgelendi. Ardından eylemleri Venezüella sağının birlikte kurguladığına dair bir ses kaygı ifşa edildi. Tüm bu esnada süren şiddet eylemlerinde 3 genç yaşamını yitirdi ve 23 genç yaralandı. Maduro bunun muhalefet destekli darbe planını tezini güçlendiren olaylar olduğunu gerekli soruşturmanın şeffafça yapılacağını söyledi ve muhalefet yanlısı genç öğrenci gruplarını bir kere daha konuşmak üzere davette bulundu.”

Venezüella’da bulunan gençlerin haklarının savunulması;
Pek çok ülkede karar alınırken dikkate alınmayan ve tamamen terk edilip lanetlenmiş gençliğin aksine genç nüfusunun memnuniyeti ve temel hakları garanti altına alınmak suretiyle Anayasa’da, Halk Gücü'nün gençliği kanunu ile belirlenmiş ayrıca diğer adli organlar ile güvence altına alınmıştır.

Gençliğin durumuna dair bazı sayısal veriler;
Eğitim ücretsiz eşitlikçi ve parasızdır. Yaşları 15 ile 24 arasında değişen gençlerin %79 okumakta ve bunların %67 devlet okullarında eğitim görmektedir. Temel eğitime kayıt sıralamasında dünya'ya 5. sırada bulunmaktadır. Üniversite okuyan Öğrenci sayısı 3 milyona yakın ve üniversite bitirince ülkede kalmayı tercih edenlerin oranı %77'lerdir. %97si cep telefonuna, %72si evden internet erişimine sahiptir. Venezüella'da Cinsel eğitim alanında formasyon ve bilinçlilik konferansları düzenlenmiş bu sayede gençlerin %65i kontraseptif yönlemler kullanır hale gelmiştir. Gençlerin % 73'ü katılımcı demokrasinin en iyi yönetim biçimi olduğunu belirtirken, %60'ı ise sosyalizmi en iyi ekonomik model olarak görmektedir. Bunların yanı sıra Tüm gençliğin Yeni teknolojilere erişimi için Ulusal çapta Bilgi Merkezleri Ağı oluşturulmuş, Gençliğin yaratıcı, eğitici, kültürel, bilimsel ve üretken potansiyelini destekleyici Vatanın Gençleri Misyonu oluşturulmuş, Gençlik Ulusal Kaydı ile desteklendirilmiştir. Tiyatro, Müzik, turizm projelerine sevk amaçlı kredilendirilmeler, devlet tarafından sağlanmaktadır. Üniversiteye erişim oranını arttırmak için de burs olanakları çoğaltılmış, yeni kurumlarla desteklenmiştir.

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr Jose Gregorio Bracho Rayes'in yaptığı açıklamada, tüm bu yaşananlar ve öncesindeki ABD'nin tutumu ifşa edildi.

“Amerikan Devletleri Büyük Örgütü Büyükelçimizi arayarak; eylemlerde tutuklananların salıverilmesi ve Leopoldo Lopez’in tutuklanması, yargılanması halinde bunun bizler için ağır sonuçlar doğuracağı söylenmiştir… John Kerry’nin saygısız ve müdahaleci yorumlarını şiddetle reddediyoruz. Çünkü bu eylemlerde kimse sadece gösterilere katıldığı için yargılanmamıştır… Yani Venezüella bir faşist darbe girişimi ile karşı karşıyadır. “Renk Devrimleri” ve “Arap Baharı” şeklinde bilinçli olarak yanlış adlandırmaları aynı “yumuşak darbe stratejisi” hayata geçirilmeye çalışılmaktadır… Son olarak; Venezüella barışın topraklarıdır ama aynı zamanda Venezüella, Faşizme karşı verilen mücadelenin başkentidir. No Pasaran! Geçit Yok!”