Kuzey Kıbrıs’ta 3 Yeni Vaka Daha

0
6962

 

Kuzey Kıbrıs’ta yapılan son testlerde 3 yeni vaka daha tespit edildi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin BRT’ye yaptığı açıklamaya göre 3’ünün de KKTC vatandaşı olduğu ifade edilirken, yeni vakalarla toplam sayı 38’e yükseldi.

2 vaka daha önce testleri pozitif çıkan kişilerle temas etmiş ve izole durumda tutulan, 1 yeni vakanın ise İngiltere’den gelen biriyle temasta olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Ali Pilli KKTC’de 3 yeni korona vakası görülmesi üzerine açıklama yaptı. Hızlı testlerin yarından itibaren uygulanacağına dikkat çeken Pilli, çağrılara rağmen test olmaya gelmeyenlerin polis eşliğinde getirileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Pilli’nin açıklaması şöyle:

Temas olan 2 kişide coronavirüs vakası çıktı bugün. Bu kişiler gözetim altındaydı ve başka kişilerle teması yoktu. Diğer yeni vakanın ise İngiltere’den gelen 1 kişiyle teması olduğunu tespit ettik.

Bizim çağırmamıza rağmen test yaptırmaya gelmeyen kişiler var. Kararlıyız, bu akşamdan itibaren çağrılarımıza uymayan kişiler polis eşliğinde getirilecek Bu akşam bu tetkikler yapılmaya devam edecek. Hızlı testler yarından itibaren ülkemize geliyor. Bugün yüksek ateş şikayeti olan her kişiye test yapmaya başladık. Bizim kesinlikle kit eksikliğimiz yoktur. Özel uçakla Ankara’dan gidip gerekli ihtiyaçları alabilecek bağlantımızı kurduk. Tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde vakalar artarsa kit eksikliği olmasın diye gerekli tedbirleri de alıyoruz. Yapılan bu testler en güvenilir testlerdir. Biz 1 anda 200 vakaya birden hizmet verebilecek donanıma, kapasiteye ve ekibe sahibiz. Yarından itibaren kısa sürede sonuç veren testlerle ilgili de test yapmaya başlayacağız.

Şu anda pozitif vakalarla temasta olan kişiler taranmaya devam ediyor.

Yarından itibaren yüksek ateş şikayeti olan herkese tarama yapacağız. Özveriyle çalışan bir sağlık ekibimiz vardır.

Halkımızda sağlık çalışanlarının bu motivasyonunu kırmasın ve onları alkışlasın.

Uzmanlar ise, dün tespit edilen 1 vakayla birlikte bu 3 yeni vakanın ilk kez lokal bulaşma sonucu olduğuna dikkat çekerek, bundan sonra çok daha dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.