Kuzey Irak Seçimlerinde Galip Barzani, Goran Hareketi İkinci Sırada

0
128
Kuzey Irak Seçimlerinde Galip Barzani

Cumartesi günü gerçekleşen seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Mesut Barzani’nin lideri olduğu KDP yüzde 37.4 civarında oyla birinci oldu. Partilerinin oy oranını öğrenen KDP'liler, gece caddelere akın etti. Erbil’in işlek caddelerini trafiğe kapatan KDP’liler, türkü söyleyip halay çekerek sonuçları kutladı. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu KDP'liler, kutlamalarda yöresel kıyafetler giyip, araçlarına Molla Mustafa, IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani posterleri astı.

 

KYB, seçimde umduğunu bulamadı

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Süleymaniye’de ciddi bir oy kaybına uğradı. Bölgede KDP’den sonra gelen ikincilik sırasını da Goran’a kaptırdı. Tüm partilerin yöneticilere birbiri adına açıklama yaparken KYB’de 24 saat boyunca her hangi bir açıklama yapılmadı.

Oy sayımı devam edip oranlar belirlenmeye başlayınca KYB yetkilileri bugün akşam saatlerinde Süleymaniye’de Parti Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul’un başkanlığında bir araya geldiler. Uzun süren toplantıda seçim sonuçlarını değerlendiren parti yetkilileri, yazılı bir açıklama yaptı.

Partinin resmi yayın organı PUK medya aracılığıyla yansıtılan yazılı açıklamada, “KYB sonuçları ciddi bir mesaj olarak algılıyor” denildi.

Seçim yenilgisinin kabul edildiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle başarılı bir şekilde seçimlere katıldıkları için Kürdistan halkına teşekkür ediyoruz. Bu seçim, Kürdistan’da demokrasinin ilerlediğini göstermiştir. Açılan davalar ve resim sonuçların açıklanmasını beklememiz gerekiyordu. Ama resmi olmayan açıklamalar, bile ortaya çıkan sonucun KYB için tatmin edici olmadığını göstermiştir. KYB, tarihinde böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Sonuçlar ciddi bir mesaj olarak alınmıştır. Arkadaşlarımıza ve dostlarımıza duyuruyoruz ki bunun sorumluları KYB’dir.”

 

'Halkın iradesine saygı göstereceğiz'

Beklenmeyen sonucun ortaya çıkmasının başka nedenlerinin de olduğunun hatırlatıldığı yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Partinin uzman yönetici kadroları ve dostları bu konu hakkında derin ve ciddi bir inceleme yapacaklardır. Bu da yöneticilerimizin sorumluluklarından birisidir. KYB Politbürosu, ortaya çıkacak resim seçim sonuçlarına halkın iradesinin yansıması olarak algılayıp saygı gösterecektir.”

Bu arada KYB Politbüro Sözcüsü Azad Cundiyani hafta sonunda aynı konu hakkında ikinci bir toplantı tertip edileceğini duyurdu.

 

2 milyon 818 bin kayıtlı seçmen oy kullandı

10 saat süren oylamada 2 milyon 818 bin kayıtlı seçmen, Erbil kentindeki 111 sandalyeli Bölgesel Kürt Parlamentosu'nun üyelerini belirlemek için oy kullandı.

Seçime katılımın yükek olduğu belirtildi. Seçmenler, 27 parti ile 4 bağımsız aday arasında seçim yaparken parti ve aday tercihlerinde bulundu. Bölgesel Kürt Paramentosu'nda 11 sandalye aralarında Türkmenler'in de bulunduğu dini ve etnik gruplara ayrılırken, her partinin yüzde 30 kadın kotasının bulunduğu açıklandı.