KTOEÖS:”Kimin öğretmenisiniz sınavı başladı”

0
174
KTOEÖS:

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, yaptığı yazılı açıklamada CTP-DP hükümetine eleştirilerde bulunarak, hükümet için sınavın başlamış olduğunu belirtti.

Gökçebel açıklamasında Kıbrıs’ın kuzeyindeki maaşların Türkiye’deki maaşların da altına çekildiğini belirterek “Azınlık bir kısım sermayedarın devletine dönüşen baskıcı rejiminin hükümetleri, Kıbrıs’ın kuzeyindeki maaşları Türkiye’deki maaşların da altına çekmiştir. İşsizlikten kıvranan binlerce gence “ölümü gösterilip sıtmada razı olmaları” önerilmektedir. İşsiz gençlerin torpil bulup, şükretmeleri etik ve ahlak dışı davranmaları zorlanmaktadır. Maaş-Barem yasası ile Türkiye’deki kamu maaşlarının ancak ¾’üne çekilen maaşlar yetmezmiş gibi geçici, sözleşmeli öğretmen çalışan ataması uygulamalarına başlamışlardır” ifadelerine yer verdi.

“Hükümet enayi yerine koyuyor”
Devlet okulları sorunların giderileceğine okullar, meslek lisesi bölümleri ve sınıflar öğretmen açığını gidermek için kapatılmaya başlandığını söyleyen Gökçebel, ‘hükümet tercihleri ve anlayışı ile gençleri,  bizleri enayi yerine koymaktadır’ dedi.
UBP Hükümetinin 3-5 şirkete fayda sağlayan halka ise sırtını dönen bir anlayıştan dolayı seçilmediğini savunan Gökçebel yeni hükümet ile ilgili şu ifadelerde bulundu: “Yeni CTP-DP Hükümetin benzin zamı ile başlamış, halkın çocuklarının % 85’inin gittiği Devlet Okullarının Öğretmen Kadrolarını kısmaya çalışmakta, öğretmenleri partizanlığa hizmet eden bir anlayışla geçici atamakta, rant uğruna ek bütünleme kararı almakta, okul, bölüm ve sınıf kapatmaktadır. Nereden bakarsanız bakın başlangıç kabul edilemezdir.”

Hükümete uyarı

Hükümetin sınavının başladığını söyleyen Gökçebel,bu sınavdan bir tek TOMA’dan  vazgeçerek geçilmesinin mümkün mümkün olmadını söyledi.
Yapısal sorunların giderilmesinin gerekli olduğunu dile getiren KTOEÖS Başkanı, süni gündemlerin fayda sağlamadığını da sözlerine ekledi. Gökçebel: “okullarda öğretmen, hademe, hastanelerde doktor, hemşire tasarrufu yapmaya çalışan hükümetlerin kimin hükümeti olduklarını biliyoruz. Bakan, Cumhurbaşkanı, başbakan, bürokrat fazlalığı var mıdır soruyoruz? Kendi hastanesini, devlet okulunu kullanmayan ve tasarruf adı altında geniş kesimleri çaresizliğe iten ayrıcalıklı yöneticiler istemiyoruz. Sabrımız tükenmeye başlamıştır, uyarıyoruz!