KTOEÖS Eğitim Bakanlığı’nı eleştirdi

0
184
KTOEÖS Eğitim Bakanlığı'nı eleştirdi

GÖKÇEBEL: “OKULLARIN EKSİKLİKLERİ GİDERİLMEDİ”

“DEVLET OKULLLARI İHMAL EDİLDİ, YOKLUKLAR İÇİNE İTİLDİ… EĞİTİMDEKİ PLANSIZLIK DEVAM EDEMEZ”

Lefkoşa, 16 Eylül 13 (T.A.K): Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), eğitim yılına eksikliklere başlanmasından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirdi ve ek bütünleme sınavlarında üyelerinin görev almayacağını yineledi.

Bakanlıkla yaz döneminde defalarca görüşmelerine rağmen okulların eksikliklerinin giderilmediğini dile getiren KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, birlikte yapılan nakil ve görevlendirmelerin arkasından adaletsizce bazı görevlendirmelerin görüşüldüğünü iddia etti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı yazılı açıklamada, “yüzlerce yıllık kazanılan hakların kâr amacını güden yeni liberal politikalarla ortadan kaldırıldığı, sosyal devletin bitirildiği, kamusal hizmetlerin niteliksizleştirilip yüksek fiyatla satılan piyasa malına çevrildiği, devletin polis devletine ve baskıcı devlete dönüştüğü, sendikaların, örgütlü yaşamın dağıtılmaya çalışıldığı çok zor bir süreçten geçildiğini” kaydetti.

Gökçebel, sendikanın yoğun çalışmaları ve ısrarlı talepleri sonucunda her yıl Temmuz ayında tamamlanması gereken öğretmen nakillerinin okulların açılmasına sadece günler kala Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından resmen açıklandığını belirtti.

“DEVLET OKULLLARI İHMAL EDİLDİ, YOKLUKLAR İÇİNE İTİLDİ”

Devlet okullarının ihmal edildiği ve yokluklar içerisine itildiğini iddia eden Gökçebel, “Eğitim Bakanlığı adaletsizlikler yuvası, partizanlık bakanlığı haline getirilmiş, TC Elçiliği Eğitim Müşavirlerinin işgaline bırakılmıştır. Eğitim felsefesi ilahiyat anlayışı gibi misyonerlik faaliyetleri içerisine sokulmuştur. Devlete bağlı hiç bir okulumuza bir kuruş bütçe ayrılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, “tüm öğretmenlerle, devlet okullarında herkese fırsat eşitliği tanınması,  parasız, bilimsel, demokratik, çağdaş, laik eğitime, geleceğe, haklara daha güçlü sahip çıkmak için mücadeleye bu dönem de devam edeceklerini” kaydetti.

“EK BÜTÜNLEME SINAVLARI YAPILMAYACAK”

Gökçebel, hükümete karşı aldıkları kararları da sıraladığı yazılı açıklamasında, ek bütünleme sınavlarını yapmayacaklarını, bu konuda görev almayacaklarını; “plansızlık, iş bilmezlik ve en önemlisi öğretmenden tasarruf gerekçesiyle okulların küçültülmesi, kapatılmasının kabul edilmeyeceğini”; öğretmeni siyasilere kul yaptığı gerekçesiyle geçici öğretmen alımının ve sıfır okul bütçesi uygulamasının kabul edilmeyeceğini belirtti.

“EĞİTİMDEKİ PLANSIZLIK DEVAM EDEMEZ”

Tahir Gökçebel, öğretmen statüsünü layık olduğu yere getirmek için çalışacaklarını; hazırlık ödeneğinin zamanında ödenmemesini kabul etmeyeceklerini kaydederek, “Eğitimdeki plansızlık devam edemez. Sayılabilecek yüzlerce sorun dururken, yok tam gün, yok ilahiyat alanı açılması gibi gündemlerin yaratılması öğretmene, duruşuna, aydın kişiliğine, özlük haklarına, özgürlüğüne, sendikasına ciddi ve planlı saldırı demektir” ifadelerini kullandı.

Laik ve bilimsel eğitimden vazgeçilemeyeceğini de vurgulayan Gökçebel, Türkiye’den 150’den fazla TC vatandaşı öğretmen istihdam edildiğini belirtti ve “Kıbrıs Türk toplumunu asimilasyon politikaları kurbanı yapmak isteyenler iyi bilmeli ki bu toplum kendi çağdaş yapısı içinde dinini da, dilini da, kültürünü da canı pahasına olsa da korumayı başarmıştır” dedi. Gökçebel, şu ifadeleri kullandı:

“DİN DERSİNİN KALDIRILMASI TALEBİ DE YERİNE GETİRİLECEK Mİ?”

“Kıbrıs Türk toplumunun uzlaşısı sayılan anayasasında, hiçbir zümreye ayrıcalık tanımayan 18 yaşına kadar eşit, bilimsel, çağdaş, laik bir eğitimin her KKTC yurttaşına verileceği yazılıdır. Milli eğitim yasasında eğitimin amacının Atatürk ilkelerine bağlı, bilimsel, çağdaş, laik olduğu madde, madde belirtilmiştir. Yasalarımıza da aykırı olarak 18 yaşın altında olan çocuklarımıza talep de olsa her eğitim verilebilir mi? Talep öne sürülecekse zorunlu Sünni mezhebi propagandası yapan din dersinin kaldırılması talebi olan çocuk ve ailelerin talebi de yerine getirilecek mi?”

Gökçebel açıklamasında ayrıca, yeni eğitim yılının öğrencilere, öğretmenlere, velilere hayırlı olması, verimli ve başarılı geçmesi ve siyasi mental anlayışın ise bu dönemde bir an önce değişmesi temennisinde bulundu.