‘Kral Çıplak’ Diyen Rapor

0
631

Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu geçen hafta yayınlandı. Rapor, kurumsal yapıdan, altyapıya, eğitimden sağlığa, makroekonomik istikrardan, piyasa etkinliğine, teknolojiden, işletme gelişmişliğine kadar birçok unsuru dikkate alan bir ölçüm sunuyor. Genelde hükümetlerin politikalarının etkinliği ile ilgili bir ölçüm olan rapor, dünyada nerede olduğumuzu göstermesi açısından dikkate alınması gerekiyor.

Bu yılki rapor sonuçları hiç iç açıcı değil. Rapor sonuçları küresel rekabet edebilirlikte gerilediğimizi gösteriyor. 145 ülke arasında 121. Sıraya gerilemişiz. Sekizincisi yapılan rapor, yıllar itibarıyla rekabet edebilirlikte ilerleme gösteremediğimiz gibi, diğer ülkelere göre gerilediğimizi gösteriyor. Çünkü, giden ve gelen hükümetler KKTC ekonomisini küresel rekabete hazırlayacak yapısal reformları yapmaktan kaçınıyor.

Cuma günü sunumu yapılan raporda, iki konuşma özellikle dikkat çekiciydi. Maliye Bakanı Birikim Özgür, raporun Kral Çıplak dediğine dikkat çekip, hükümetin görevinin kralı giydirmek olduğunu söylerken, hükümetin yapısal sorunların çözülmesine yönelik daha kararlı olmasına gerektiğine vurgu yaptı. Bu söylemi, hükümette birilerinin yapısal dönüşümü önemsemesi, KKTC ekonomisini güçlendirmesi açısından önemliydi.
Sayın Bakan’ın dikkat çektiği bir diğer husus ise kamu açıkları ile ilgiliydi.  Umberto Eco’nun entelektüel deyişine atıfta bulunarak, kamu açıklarının bir kriz unsuru olduğunu söyleyerek, bir yerde kriz üzerine entelektüel tartışmalar yapmak yerine, krizin çözülmesine yönelik tedbirlerin alınmasına dikkat çekti. Bu sayede, hükümetin rekabet edebilirliğe katkı yapabileceğini söyledi.

Konuşmasında son olarak ise mali bağımlılığa dikkat çekerek, yapısal sorunların çözümündeki siyasi isteksizliğin önemli unsuru olarak mali bağımlılığı, yani Türkiye’den koşulsuz gelen mali yardımları öne çıkardı.

KTTO Başkanı Sayın Toros konuşmasında, Bakan’ın ortaya koyduğu tespit ve ihtiyaçları somutlaştıran önemli uyarı ve talepler içermekteydi.

Oda başkanı Toros, Kıbrıs Türk toplumunun refah seviyesinin yükseltilmesi için ekonomide yatırım ve istihdam sağlanmasına, rekabet gücünün artırılmasına ve ekonominin büyümesine dikkat çekerken, Bakanın dediği gibi yangının derhal söndürülmesi için alınması gereken acil önemleri on maddede özetlemeye çalıştı. Reform iddiasıyla oluşan mevcut hükümetin bu on maddeyi gecikmeden ele alması gerekiyor.

Gerek Bakanın gerekse Oda Başkanın benzer dili konuşması, acil çözüm ihtiyacını ortaya konulması ve yapısal reformlara dikkat çekilmesi, en azından hem özel kesim hem kamu tarafında fikir birliğinin oluşması açısından önemliydi. Bu fikir birliği, yapılması gerekenlerin yapılabilmesi için önemli bir başlangıç koşulu oluşturuyor. Hükümetin geri kalanları özellikle Başbakan da Sayın Özgür gibi düşünüyorsa, gelecek sene dokuzuncusunda rekabet edebilirlikte ilerleme sağlandığından söz edebiliriz.