Koronavirüsünden Ölenlerin Sayısı Yükseliyor. ABD Tahliyeye Başladı

0
4810

Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni tip koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 132’ye çıktı.

ABD Elçilik çalışanlarını tahliye edeceğini açıklarken, dünya markaları ve dev gıda zincirleri de Çin’deki işletmelerini kapatıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, teyitli vaka sayısının ise 1459 artarak 5974’e çıktığını açıkladı.

Çinli yetkililer daha önce yaptıkları açıklamada ülkede koronavirüsün bulaştığı toplam kişi sayısını 27 Ocak itibarıyla 4 bin 515 olarak vermişti.

SARS’ı Geçti

2003’te yaşanan SARS salgını sırasında Çin’de 5.300 vaka görülmüştü. Ancak daha ölümcül olan SARS virüsü, dünya genelinde 800’den fazla kişinin ölümüne yol açmıştı.

Çin genelinde yüz maskesi kullanmak zorunlu hale getirildi.

16 ülkeye yayılan virüsle ilgili olarak kitlesel tahliye çalışmaları da başladı.

 

ABD Diplomatlarını Tahliye Ediyor

16 ülkeye yayılan virüsle ilgili olarak kitlesel tahliye çalışmaları da başladı.

ABD’nin Pekin Büyükelçiliği Çarşamba günü uçakla elçilik çalışanlarının tahliye edileceğini açıkladı.

Dünya Markaları Kapatılıyor

Amerikanın dünyaca ünlü Starbucks, KFC ve Mc Donalds gibi firmaları Çindeki işletmelerini kapatma kararı aldı.

Starbucks Çin’deki 2 bin civarındaki kahve dükkanını kapatma kararı alırken, Dominos’s Pizza, KFC ve Mc Donalds gibi dev gıda zincirleri de öldürücü virüs nedeniyle Çin’deki işletmelerini kapatıyor.

Apple CEO’su Tim Cook’un açıklamasına göre, gelişmeleri yakından takip eden Apple şirketi de Çin’deki faaliyetlerini 9 Şubat’a kadar askıya aldı.

Bunun yanında Toyota ve Wolksvagen de faaliyetlerini durdururken, British Airways de Şangay seferlerini durdurduğunu açıklamıştı.

Credit Suisse Group ve Morgan Stanley gibi önemli bankalar da personeline evden çalışma talimatı veriyor.