“Kıbrıs Sorununda ortak dil yok”

0
251
Kıbrıs Sorununda ortak dil yok

Fileleftheros: “Ortak Dil Bulamıyorlar – Görüş Ayrılıkları Anastasiadis-Eroğlu Açıklamasının Oluşumunu Uzaklaştırıyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasındaki görüş ayrılıklarının, şu anki aşamada çok fazla olduğunu, bu sebeple de, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yapacakları ilk görüşme sonrasında ortak açıklama yapılabilmesi olasılığının “gerçekten zor göründüğünü” iddia etti.

Gazete, liderlerin ortak açıklamasının oluşturulması konusunu ele alan Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerecilerinin temaslarının sonuç getirmediğini, özelikle müzakere zemini konusunda büyük görüş ayrılığının bulunduğunu öne sürdü.

Kıbrıs Türk tarafının müzakere zemini olarak BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in adıyla anılan uzlaşı belgesini ve “iki devlete atıfta bulunan bilindik tezlerini” ortaya koyduğunu yazan gazete, Kıbrıs Rum tarafının ise müzakere zemini olarak BM kararları, 1977-79 doruk anlaşmaları, 8 Temmuz anlaşması, AB müktesebatını öngördüğünü ve Kıbrıs Türk tarafının reddetmekte olduğu: “oluşacak yeni durumun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümü olması” tezini savunduğunu, bu sebepten ötürü de “ortak görüşün bulunmasının zor olduğunu” iddia etti.

Gazete, tarafların müzakerecileri Andreas Mavroyannis ve Osman Ertuğ’un konuyu görüşeceklerini ve önümüzdeki günlerde durumun netlik kazanmasının beklendiğini de ifade etti.

Öte yandan Haravgi gazetesi, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının, özellikle müzakerelerin temeline ilişkin görüşlerinde yaşanan uyuşmazlığa değinerek taraflar arasında gerek sürece gerekse sorunun özüne ilişkin büyük görüş ayrılıkları olduğunu iddia etti.

Gazete, Kıbrıs Rum tarafının “çözüm çerçevesinin ve temelinin, Güvenlik Konseyi kararları temelinde tek egemenlik, uluslararası temsiliyet ve siyasi eşitliğe sahip ili toplumlu, iki kesimli federasyon” olması görüşünü savunduğunu, Kıbrıs Türk tarafının ise kendi yol haritasında ısrar ederek Downer’in hazırladığı uzlaşı belgesini müzakere etmek istediğini öne sürdü.

Tarafların görüş ayrılıkları göz önüne alındığında Anastasiadis-Eroğlu görüşmesinin ön hazırlığı için çok fazla çalışma yapılmasının gerekeceği yorumunda bulunan gazete, liderler görüşmesinin ancak Ekim ayı sonunda yapılabileceğinin düşünüldüğünü iddia etti.

Gazete ayrıca, Downer’in bu hafta yeniden Kıbrıs’a geleceğini ve Perşembe günü Anastasisadis’le görüşeceğini de belirtti.