Kıbrıs Sorunu Samaras’ın da ABD Gündeminde

0
204
Kıbrıs Sorunu Samaras’ın da ABD Gündeminde

Fileleftheros gazetesi haberinde, Samaras’ın önce New York ve ardından Washington’da temaslarda bulunacağını ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’le görüşeceğini belirtirken Samaras’ın temaslarında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “müzakerelerin paralel hazırlığının yapılması ve kapalı bölge Maraş önerisine destek belirteceğini” yazdı.
Habere göre Samaras temaslarında ayrıca, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in Akdeniz’deki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesi konusundaki üçlü işbirliğine değinecek.
Öte yandan DİSİ Başkanı Averof Neofitu dünkü açıklamasında Anastasiadis’in ABD temasları ve Yunanistan ile Türkiye’nin, Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilerle doğrudan görüşmesi konusunda varılan anlaşmayı değerlendirdi.
Neofitu, Anastasiadis’in ABD temaslarının büyük başarıyla ve ABD-Güney Kıbrıs ilişkilerinin düzeyinin yükseltilmesiyle sonuçlandığını iddia ederek Anastasiadis’in temaslarının Güney Kıbrıs için tarihi bir dönüm noktası olduğunu öne sürdü.
Yunanistan ve Türkiye’nin Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerecileriyle görüşmeleri konusunda Rum iç siyasetinde dile getirilen tepkilerin sorulması üzerine ise Neofitu, “diğer partilerin görüşlerine saygılı olduğunu ancak herkesin, çözümün anahtarının Türkiye’de olduğu konusunda hemfikir olduğu göz önüne alındığında, çözümün anahtarına sahip ülke olan Türkiye’yle doğrudan görüşülecek olmasının herkes tarafından memnunlukla karşılanması gerektiğini” ifade etti.
KS EDEK ve Rum Meclisi Başkanı Yannakis Omiru ise, Türkiye’nin bilindik tezlerini dile getirmeyi sürdürdüğünü ve New York’ta oluşan ortamın ve gelişmelerin iyimserlik oluşturmaktan ziyade endişe verici olduğunu iddia etti.
Omiru, gelişmelerin değerlendirilmesi ve ulusal bir stratejinin oluşturulması için Rum Ulusal Konseyi’nin acilen toplanmasını da istedi.

EROĞLU-BAN GÖRÜŞMESİ
Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la New York’ta gerçekleştirdiği görüşmeye ve Eroğlu’nun açıklamalarına da yer verdi.
Gazete, Eroğlu’nun yıl sonuna kadar anlaşma, Mart ayında ise referandum istediğini yazdı.
Diğer gazeteler Eroğlu-Ban görüşmesi ve Eroğlu’nun açıklamalarını şu başlıklarla yansıttılar: