Kıbrıs Rum Sağı bölünmenin eşiğinde

0
216

Geçtiğimiz yıllarda, Troyka’ların, İMF’lerin, nam-ı değer kemer sıkma politikalarının uğradığı tüm ülkelerde bazı ortak gelişmeler yaşandı. Latin Amerika’dan Türkiye’ye, Yunanistan’a gelişmeler hemen hemen aynıydı.

Özetleyelim:

– Ekonomik ve sosyal buhran beraberinde siyasi çalkantıları getirdi. Ekonomik iflasın eşiğine gelen ülkeler büyük siyasi fırtınalarla ve değişim rüzgarları ile karşı karşıya kaldılar.

– Kemer sıkma politikaları sosyal demokrat hareketleri büyük bir krize sürükledi. Çoğunlukla İMF ile diyalog taraftarı olan bu akımların halk nezdindeki popülaritesi her geçen gün erirken, bu durumdan kazançlı çıkan popülist ve sosyalist akımlar oldu. Çoğu zaman, umutsuz orta sınıflar ve lümpen kesim çareyi radikal hareketlerde ve aşırı sağcı ve milliyetçi akımlarda aramaya başladılar.

– Toplumlara büyük bedeller ödeten acı neoliberal reçeteler liberal ve sağ hareketlere de büyük oranda bedeller ödettiler. Neoliberal reçetelerin toplumlara empoze edilmesini üstlenen büyük sağ koalisyonlar sosyal demokrat partnerleri gibi çöküş sürecine girdi. Bu çöküş süreci ile beraber sağ cenahta parçalanmalar baş gösterdi. Sağ koalisyonun eski unsurları milliyetçilik, popülizm ve ırkçılık ‘limanlarında’ huzur ve barınak aramaya başladılar.

Yukarıda özetlediğimiz gelişmeler, bazı toplumsal farklılıklar ile beraber geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de ve Yunanistan’da yaşandı. Yukarıda arz edilen tablo, 2000-2002 sürecinde Türkiye’de Demokratik Sol Parti’nin erimesini, ANAP ve DYP gibi partilerin siyaset sahnesinden çekilmesini açıklayıcı niteliktedir. Beri yandan, aynı gelişmeler Yunanistan’da da yaşanmıştır. Yeni Demokrasi parçalanma yolunu tutarken, PASOK artık tarih sahnesinden çekilme (daha doğrusu başkalaşım)  süreci içerisine girmiş durumdadır.

Kıbrıslı uzmanlar ve siyasetçiler uzun zamandan beri yukarıda çizdiğimiz resmin adaya uğramayacağı yanılsamasına kapılmış durumdadırlar. ‘Krizdir geçer, DİSİ’ye, AKEL’e bir şey olmaz’, argümanı güneyde sıklıkla dillendirilmektedir. Özellikle son başkanlık ve milletvekilliği seçimlerinde AKEL’in almış olduğu oy oranları (bunca hataya ve krize rağmen) bu yanılsamayı kuvvetlendirmiştir. Ama gelin görün ki artık evdeki hesap çarşıya uymamaya başlamış durumdadır.

Bize sağlam kaynaklardan ulaşan son bilgilere göre artık Kıbrıs Rum Sağ cenahta büyük bir çalkalanma başlamış durumdadır. Yeşil Hattın kuzeyinde sadece Gazete360’ın ulaştığı bilgilere göre, Baf Belediyesi’nde patlak veren son yolsuzluk skandalı, Kıbrıs Merkez Bankasındaki büyük kriz buz dağının sadece görünen kısmıdır. Kıbrıs Rum Sağının büyük etmeni DİSİ içten içe kaynıyor. Eleni Theoharus’un liderliğinde bir kesim artık bu parti ile yollarını ayırma noktasına gelmiş durumda.  Theoharus’un 2018’deki başkanlık adaylığına artık kesin gözüyle bakılmakta. Theoharus bu seçim sürecine yeni bir parti ile girmeyi hedefliyor. Yeni partinin vizyonu milliyetçi ve popülist olacak. Gerek Sağ gerekse de Sol kesimden Theoharus’un bu yeni atılımı sempati ile takip ediliyor. İsmi bizde saklı, Larnaka’da etkili bir AKEL unsuru önümüzdeki süreçte Theoharus’u desteklemeye hazır olduğunu bize geçtiğimiz günlerde deklere etti.

Kıbrıs’ın siyaset sahnesindeki çalkalanma sadece Theoharus ile sınırlı değil. Lillikas cephesi de bir hayli hareketli. Son bakanlık seçimlerde bu cephenin tarihi bir başarıya imza atmış olduğu unutulmamalı. Rum toplumunda popülizme ve milliyetçi tandanslara yöneliş önümüzdeki dönemde bizleri meşgul etmeye devam edecek.

Son bir not. Siyaset sahnesindeki büyük çalkantı AKEL’i de çoktan etkisi altına almış durumda. Şimdilik Sol cenahta yeni bir parti kurma çabası görülmemekte. Ancak parti liderliği yeni döneme büyük sıkıntılarla giriyor.

Yunanistan’da SYRİZA’nın yarattığı yeni dinamik AKEL içerisinde bazı çevrelerce bir nevi kıskançlıkla takip ediliyor. Yunanistan’ın Sol’unun hareketlendiği, Türkiye’de Halkların Demokratik Partisi’nin yeni bir sol rüzgar oluşturmaya gayret ettiği bir süreçte AKEL yerinde sayıyor. Şimdilik parti oy oranının ve seçim kalelerini korumakla meşgul olsa da önümüzdeki süreçte bu cenahta da oldukça ilginç gelişmeler yaşanabilir.