Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Türklere yönelik yardımlar

0
218
Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Kıbrıslı Türklere yönelik yardımlar

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıslı Türklere yönelik, 2004, 2008 ve 2012’de yaptığı iddia edilen ekonomik yardımların bütçenin yüzde 0.5’ine ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın ise 0.2’sine denk geldiği belirtildi.

Politis gazetesi Rum Maliye Bakanlığı’nın, Bakanlar Kurulu’na yönelik konuya ilişkin bilgi notuna dayanarak, Kıbrıslı Türk hastalara, 2012 yılında yaptığı yardım miktarının 5 milyon Euro olduğunu yazdı.

Gazete Kıbrıslı Türklerin, Rum devlet hastanelerini, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü, Kıbrıs Bankası Onkoloji Merkezi’ni ziyaret etmesi, yurt içi ve yurt dışı hastaları olarak tıbbi bakım alması konusunda 3.7 milyon Euro harcandığını belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıslı Türklere sağladığı ekonomik yardımların (tıbbi yardım, maaşlar v.b)  2004 yılında 28 milyon Euro, 2008’de 37 milyon Euro, 2012’de ise 40 milyon Euro olduğunu belirten gazete Rum Sosyal Sigortalar Dairesi’nin verilerine dayanarak, 2012 yılında Kıbrıslı Türklere sağlanan sosyal yardımların ise toplamda  27.1 milyon Euro olduğunu yazdı.

Habere göre Güney Kıbrıs’ta çalışan ve Sosyal Sigortalara kayıtlı olan yaklaşık bin 570 Kıbrıslı Türk için 940 bin Euro, Kıbrıslı Türklere yönelik maaşlar, ödenekler ve yardımlar için 23.3 milyon Euro, Sosyal Hizmetler için ise 2.1 milyon Euro harcandı.

SU VE ELEKTRİK

Gazete ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, KKTC’deki bazı bölgelere verdiği su için 2012’de 2.6 milyon Euro harcadığını, ayrıca Rum Su İşleri Dairesi’nin, KKTC’deki köylerdeki barajlarım bakımı ve sulama sistemleri için ise 200 bin Euro harcama yaptığını ileri sürdü.

Habere göre Rum Elektrik İdaresi(AİK) ise bazı Kıbrıs Türk bölgelerine yönelik sağladığı elektrik için ise geçen yıl 1.3 milyon Euro harcadı.

ÖĞRENCİ BURSLARI

Kıbrıs'ın güneyinde ikamet eden Kıbrıslı Türklere, 2012 yılında 6.5 milyon Euro değerinde öğrenci bursu verildiğini yazan gazete, çocuk ödenekleri için ise 206.6 bin Euro harcandığını belirtti.

Habere göre Rum yerel makamları tarafından Kıbrıslı Türklere verilen ilgili belgelerin devlete maliyeti ise 623 bin Euro oldu.

Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Radyo ve Televizyonu’nun (RIK), Türkçe programlar için geçen yıl 632 bin Euro harcadığını yazan gazete, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk evlerinin ve camilerin bakımı için ise 413 bin Euro harcandığını belirtti.

EĞİTİM

Kıbrıs'ın güneyinde ikamet eden Kıbrıslı Türklerin eğitim harçlarının karşılanmasına ilişkin olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ana okul, ilkokul, orta eğitim, yüksek eğitim ile Güney Lefkoşa’daki İngiliz Okulu’na yönelik eğitim harçlarının yanı sıra kayıt masrafları ile kitap alım maliyetini de üstlendiğini yazan gazete, Kıbrıslı Türklerin özel okullara yönelik harçları ile kitap satın alımları için geçen yıl yarım milyon Euro    harcandığını belirtti.