Kerry’den İran’a yeşil ışık

0
54
Kerry'den İran'a yeşil ışık

ABD Başkanı Barack Obama’nın, "Irak'ta olası IŞİD operasyonu için Kongre’den yetki almama ihtiyaç yok" sözlerinin ardından bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Irak konusunda İran'la bilgi paylaşımanda bulunabileceklerini ancak ortak operasyonun söz konusu olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin Irak'ta giderek yayılan IŞİD tehdidi karşısında İran ile bilgi paylaşımını değerlendirdiğini ancak Irak'taki kriz hakkında İran ile birlikte hareket etmeyi düşünmediğini söyledi.

Kerry, NBC News televizyonunda yer alan söyleşide, "İran ile iletişim kurulmasıyla ilgileniyoruz. İranlıların ne düşündüğümüzü bilmesini ve onların ne düşündüğünü bilmeyi istiyor, hata yapmamak için bilgi paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Kerry, ABD'nin hava saldırısı düzenlemesi olasılığı hakkındaki soruya, "Her şey masada" cevabını verirken, Başkan Barack Obama'nın elinde "tüm seçeneklerin" bulunduğunu söyledi.

Iraklı yetkililer ABD’den IŞİD’e karşı hava saldırısı düzenlemesini talep etmiş fakat Washington’dan konuya ilişkin olumlu bir cevap alınamamıştı.

NTVMSNBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here