Kenya’daki rehine krizinde sona gelindi

0
176
Kenya'daki rehine krizinde sona gelindi

El Şebab militanlarının sıkıştırıldığı belirtilirken, daha önceki saatlerde askerlerin alışveriş merkezine doğru saldırdığı görüldü.
Askerlerin harekete geçmesiyle birlikte patlama ve silah sesleri duyuldu.
Kenya Ordusu, üç 'teröristin' öldürüldüğünü ve tüm kaçış yollarının tutulduğunu bildirdi
Karanlığın çökmesiyle birlikte binada alevler ve kalın bir duman tabakası görüldü.
Ordu, yangının 'dikkatleri devam eden operasyondan uzaklaştırmak için teröristler tarafından' başlatıldığını ve alevlerin kontrol altına alındığını belirtti.
Resmi rakamlara göre saldırıda 62 kişi öldü, 170 kişi de yaralandı.
Ancak bilançonun daha da ağırlaşacağından korkuluyor.
Somalili El Şebab örgütü, saldırıyı Kenya Ordusu'nun Somali'deki operasyonlarına misilleme olarak düzenlediklerini açıklayıp, eylemin sorumluluğunu üstlenmişti.

'Tüm katlar denetim altında'
İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku, 'Teröristler kaçmaya çalışıyor ya da bazı dükkanlarda saklanıyor olabilir. Ama şu anda binanın tüm katları kontrolümüz altında. Kaçacakları hiçbir yer yok' dedi.
Bakan BBC'ye yaptığı açıklamada, operasyonun gece boyunca sürecebileceğini, ancak son aşamalarında olduğunu belirtti.
Bakan ayrıca, alışveriş merkezinde rehine kalmış olmasının 'çok çok düşük bir ihtimal' olduğunu vurguladı.
Ordu son 24 saatte binadan 10 ceset çıkartıldığını, 200'den fazla sivilin kurtarıldığını, bunlardan 65'inin de hastanede tedavi gördüğünü bildirdi.
Çatışmalarda 11 Kenya askerinin de yaralandığı kaydedildi.
Saldırının ardından ülkeye giriş çıkışlarda da güvenlik önlemleri arttırılırken, İçişleri Bakanlığı 10'dan fazla kişinin saldırıyla ilgili olarak gözaltına alındığını bildirdi.

'10 saldırgan içeride'
Ancak gözaltıların nerede ve ne zaman yapıldığı açıklanmadı. Yetkililer 10 kadar saldırganın hala içeride olduğunun düşünüldüğünü kaydetti. Bu arada polis de, alışveriş merkezi etrafında toplanıp olayları izleyen kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. İçişleri Bakanlığı da Twitter'da, 'Westgate Alışveriş Merkezi bir olay yeridir. Kendi güvenliğiniz için bölgeden çıkın. Alışveriş merkezine çıkan tüm yollar tutuldu' mesajı verdi. Kenya güvenlik güçleri, dün gece saatleri itibariyle alışveriş merkezinin büyük kısmını ele geçirdiklerini, saldırganların elinde az sayıda rehine bulunduğunu duyurmuştu. Önceki gün başlayan saldırı sırasında alışveriş merkezinde binden fazla kişi bulunuyordu. Saldırıda ölenler arasında bir edebiyat festivaline katılmak için Nairobi'de bulunan Ganalı şair Kofi Awoonor ve Çinli bir kadın da var. Saldırının kurbanları arasında, İngiltere, Fransa, Hollanda, Güney Afrika, Hindistan ve Kanada vatandaşları da var. İngiltere ve Avustralya çifte vatandaşlığına sahip mimar Robert Langdon ve eşi Türk kökenli Hollanda vatandaşı Doktor Elif Yavuz'un da ölenler arasında olduğu belirtiliyor. Somali'de 2011'den bu yana savaşan 4 bin kadar Kenya askeri bulunuyor. Saldırı, Ağustos 1998'de ABD Büyükelçiliği'nin bombalı saldırıya uğramasından bu yana Kenya'da yaşanan en büyük eylem olarak tanımlanıyor.

BBC TÜRKÇE