KAYALP: “Mağusa Belediyesi olarak çözüm yönünde üzerimize düşen herşeyi yapmaya hazırız”

0
205
KAYALP: “Mağusa Belediyesi olarak çözüm yönünde üzerimize düşen herşeyi yapmaya hazırız”

 

 

"Maraş’ın Açılması Ekonomik Açıdan Çok Ciddi Bir Açılım"

GAZETE360’ın sorularını yanıtlayan Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kapalı Maraş’ın açılmasının, ekonomik olarak Mağusa başta olmak üzere, ada genelinde büyük bir ekonomik açılım yaratacağını söylüyor.

“Ekonomik açıdan konuya baktığım zaman, Maraş’ın açılması çok büyük bir ekonomik açılım yaratacak. Bundan en çok yararlanacak olan da en çok Mağusalılar olacak” diyen Kayalp, konuya siyasi açıdan bakıldığında da bu yönde iki farklı görüş olduğunu hatırlatarak, Maraş’ın çözümü beklemeden hemen açılmasının mı, yoksa bütünlüklü çözüm kapsamında kalmasının mı daha faydalı olacağı konusunda, kesin bir doğru olduğunu söylemenin güç olduğuna işaret ediyor.

“Maraş’ın çözüme destek vereceği mi, yoksa çözüm motivasyonunu engelleyeceği mi doğrudur, bunlar konusunda kesin yargıda bulunmak zor. Bunlar bir iddia ve Maraş’ın açılması bir risk taşıyor” diyor.

Oktay Kayalp, Annan Planı referandumunda Maraş göçmenlerinin ağırlıklı olarak plana evet demesindeki en önemli motivasyonun çözümle birlikte Maraş’a geri dönebileceği umudu olduğuna da işaret ederek, kapamlı bir çözüm öncesi Maraş’ın açılmasının bu motivasyonu ortadan kaldırıp kaldırmayacağının da iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Maraş’ın İçine En Erken 5 Yılda Girilebilir

Maraş’ın bugün açalım denildiğinde hemen açılamayacağını da vurgulayan Kayalp şöyle devam ediyor;

“Maraş bugün karar verip hemen açabileceğiniz bir yapıda değil. Bu konuda çalışan uzmanlar, en erken 5 yılda Maraş’ın içine girilebileceğini söylüyor. Şu anda altyapısı tamamen deforma olmuş bir kent, Maraş.”

Mağusa Belediyesi olarak çözüm yönünde üzerimize düşen herşeyi yapmaya hazırız”

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Maraş’ın açılması durumunda Mağusa Belediyesi’nin çözüme katkı yapacak her türlü sürece elinden geldiğince katkı sağlayama hazır olduğunun da altını çiziyor.
"Mağusa Belediyesi olarak çözüm yönünde üzerimize düşen herşeyi yapmaya hazırız. Bize düşen çözüm yönünde her türlü yapıcı katkıyı yaparız” diyen Kayalp, belediyenin Mağusa kenti için oluşturduğu kanalizasyon master planı ve su projesinin de Maraş’ın açılması tezine göre yapıldığını söylüyor.