Katliamı IŞİD Üstlendi

0
180
Katliamı IŞİD Üstlendi

BBC

ABD'nin Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 50 kişi ölürken, 53 kişinin de yaralandığı açıklandı. FBI olayı 'terör eylemi' olarak ele alıyor. Saldırgan Omar Mateen'in IŞİD'le olası bağlantıları araştırılıyor.

ABD tarihinin en çok can kaybına yol açan silahlı saldırısında kulüptekileri rehin alan saldırgan Omar Mateen, özel tim polisleriyle girdiği çatışmada

IŞİD'e yakın Amaq ajansı, saldırıyı örgütün üstlendiğini duyurdu, ancak Mateen ve IŞİD arasında bilinen doğrudan bir bağlantı yok.

ABD basını da Mateen'in 911 acil durum hattını arayarak, IŞİD'e bağlılık yemini ettiğini söyledi. Ama yetkililer sadece Mateen'in 911 araması yaptığını doğruladı.

Image copyrightREUTERS

Mateen'in 2013 ve 2014'te "potansiyel terör bağlantıları" nedeniyle sorgulandığı ancak soruşturmaların kapatıldığı belirtildi.

FBI'dan yapılan açıklamada saldırgan Omar Mateen'in 2013'te 2 kez, 2014'te ise bir kez FBI tarafından yürütülen ve radikal eğilimli örgütlerle ilgili olan soruşturmalar çerçevesinde sorguya çekildiği ifade edildi.

FBI yetkilisi Ron Hopper, "Sorgular sonrası Mateen'in bir tehdit arz etmediği kanaatine varıldı ve salıverildi" dedi.

'Silahları son bir hafta içinde aldı'

Orlando Emniyeti'nden yapılan açıklamadaysa Omar Mateen'in saldırıda kullandığı AR 15 tipi otomatik tüfek ile tabancayı son bir hafta içerisinde yasal yollarla satın aldığı belirtildi.

Image copyrightEPA

Silahların alındığı yerle ilgili soruşturmanın da devam ettiği açıklandı.

ABD Başkanı Barack Obama düzenlediği basın toplantısında Orlando saldırısını 'Terör eylemi' olarak niteledi ve ülke genelinde ulusal yas ilan etti.

Obama saldırının gerekçelerine ve saldırganın bağlantılarına dair incelemelerin sürdüğünü ifade etti ve "Kesin olan şey ise saldırganın içindeki nefrettir" dedi.

Image copyrightREUTERS

Saldırıda hedef alınan eşcinsel kulübü içinse "Sadece bir gece kulübü değildi. Bir topluluğun dayanışma simgesiydi. İnsanların biraraya gelip dans ettiği, eğlendiği bir yer hedef alındı" dedi.

Trump: Obama istifa etmeli

Obama konuşmasında ABD'deki bireysel silahlanma yasasına karşı duruşunu da yineleyerek "Bu saldırı ülkemizde silaha ulaşmanın ve bu tür saldırılar düzenlemenin ne kadar kolay olduğunu bir kez daha gösterdi" diye konuştu.

Image copyrightEPA

Bu arada ABD başkan adaylarından Cumhuriyetçi Donald Trump, Orlando saldırısından Başkan Obama'yı ve iktidarı sorumlu tutu.

"Liderlerimiz zayıf. Bunların yaşanacağını daha önce de söylemiştim. İşler daha da kötüye gidecek" diyen Trump, "Artık siyasi doğruculuğu bırakmalıyız. Benim derdim insanların hayatlarını kurtarmak" diye konuştu.