Kalyoncu: “Talat Haklıydı, UBP, eski UBP değil”

0
179
Kalyoncu: “Talat Haklıydı

CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu, hükümet ortakları DP-UG’ye eleştirilerde bulundu, UBP’nin eski UBP olmadığını söyledi. Eroğlu ile DP- UG’nin birlikteliğinden söz eden Kalyoncu, UBP içinse “UBP, eski UBP değil” dedi.

Milletvekili transferlerinin yasaklanmasına destek veren DP’nin, diğer yandan sağda birleşmeden bahsettiğini belirten Kalyoncu “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” dedi

Cumhuriyetçi Türk Partisi –Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne milletvekili Ömer Kalyoncu, koalisyon ortakları Demokrat Parti Ulusal Güçlere (DP UG) yönelik eleştirilerde bulundu.   Ömer Kalyoncu, Sim TV’de Damla Dabis Özel’in sunduğu Radyo Gazetesi programında çeşitli konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Koalisyon arayışları sırasında, DP-UG’nin koalisyon ortağı olması ve gücü eline geçirmesi durumunda bu gücü UBP’nin altını oymak için kullanacağını ve sağda birleşme çalışmalarını gündeme getireceğini söylediğini anımsatan Kalyoncu, “O dönemde yaptığımız söylemlerin haklılığı bugün ortaya çıkıyor” dedi. 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da o dönemde yaptığı söylemlerin de ilk zamanlarda büyük eleştiri aldığını, ancak sonradan eleştirilerin azaldığını belirten Kalyoncu, “Çünkü görüldü ki, yılların Eroğlusu DP-UG tarafında, UBP’nin ise eski UBP olmadığı ortaya çıktı” diye konuştu.

 

“Sağda birleşme söylemi iki yüzlülüktür”

Konuşmasında sağda birleşme çalışmalarına da değinen Kalyoncu, bunu söyleyen kanadın UBP değil, DP olduğunu söyledi ve “Siyasi Partiler Yasası ile milletvekili transferlerinin yasaklanmasının gündeme geldiği bir dönemde bunun yapılmasının iki yüzlülük olduğunu belirtti. Bugüne kadar transferlerin aktörlerinin hep DP ve UBP milletvekilleri olduğuna dikkat çeken Kalyoncu, “DP UG bir yanda sağda birleşme çalışmalarını gündeme getirirken, diğer yandan da milletvekili transferinin yasaklanması için söylemde bulunuyor, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Sağda birleşme çalışmalarını bu kadar çok gündeme getiren koalisyon ortağımızın komitedeki tavrını ben de merak ediyorum” diye konuştu.

 

CTP içindeki sorunlar

Bir soru üzerine CTP içerisindeki tartışmaları da değerlendiren Kalyoncu, bir anlamda CTP içindeki tartışmaların varlığını kabullenir nitelikte konuştu.

CTP içinde yaşanan tartışmaların dışarı sızmasını yanlış bulduğunu anlatan Kalyoncu, her parti içinde tartışmalar yaşanabileceğini söyleyerek “İçeride ne konuşulduğu yurttaşları ilgilendirmez, yurttaşı ilgilendiren varılan sonuçtur” dedi.