İyi Bayramlar

0
189
İyi Bayramlar

Siz değerli okuyucularımızla iyi haberler paylaşmayı ümit eder,

Gazete 360 ailesi olarak sevdiklerinizle, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dileriz…

**

Kurban Bayramı, tüm İslam dünyasında olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kutlanıyor. 4 gün sürecek Kurban Bayramı bu sabah saat 07.26’da kılınan bayram namazıyla başladı.

4 günlük bayram tatili için başta polis, belediyeler ve acil hizmet veren diğer kurumlar önlemlerini aldı.

Polisten alınan bilgiye göre, sabah saatleri itibarıyla  her hangi bir üzücü olay meydana gelmedi; Bayram huzur içerisinde geçiyor.

TEBRİK KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, saat 10.30’da Cumhurbaşkanlığı'nda halkın bayram tebriklerini kabul etti.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da saat 11.30’dan itibaren Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosu’nda bayram tebriklerini kabul etti.

TRAFİK… ALO 155, 199, 156

Polis Genel Müdürlüğü Kurban Bayramı’nın huzur içinde kutlanması için tüm önlemlerini aldı.

Polis Örgütü, gelecek şikâyetleri veya taleplerini değerlendirmek ve anında vatandaşla ilgilenebilmek maksadıyla “155 Polis İmdat”, “199 İtfaiye”, “156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatları ile 24 saat halkın hizmetinde olacak.

Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, “Bizleri ve halkımızı derin üzüntüye boğan, ülkemizi maddi ve manevi kayıplara uğratan trafik kazalarına hep birlikte ‘dur’ diyebilmek için, aldığımız tedbirlerin yanında sizlerin de yardım ve desteğine ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz” dedi.

Gürler, Bayram nedeniyle trafiğin daha da yoğunlaşacağını hatırlatarak, sürücülere şu tavsiyelerde bulundu:

“Trafik kurallarına mutlaka uyunuz. Aracınızı yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz. Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden Polise ihbar ediniz. Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız.

Alkollü araç kullanmayınız, eğer alkol almışsanız veya araç kullanamayacak kadar kendinizi yorgun hissediyorsanız mutlaka en yakın polis birimini arayıp yardım isteyiniz. Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun.”

LEFKOŞA BELEDİYESİ

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Kurban Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı.

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini Alo 185 şikâyet hattına bildirebilecek.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.

Zabıta Şubesi kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek. Zabıtalar Bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacak.

İş Yeri İzinlendirme ve Denetim Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini gerçekleştirdi.

LTB Temizlik Şubesi tarafından rutin olarak yapılan genel çöp toplama çalışması bayram boyunca aynı şekilde devam edecek.

Kurban Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak.

Bayramda mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 2232030, 2232033, 05338606423 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Su dağıtım planı daha önce olduğu gibi aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek.

Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 05338601991 numaralı telefon aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerde ve meydanlarda devam edecek.

Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 05338258281 numaralı telefona bildirebilecek.Gazimağusa Belediye Mezbahası bugün kurban kesimi için açık olurken, yarın ve bayramın üçüncü günleri kapalı, dördüncü günü ise 13:00’dan itibaren açık olacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 05338453888 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 6300500 numaralı telefonlarını arayabilecek.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerekli tüm önlemleri aldı. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Belediye, Kurban Bayramı süresince Girne halkına aralıksız ve aksatmadan hizmet verecek.

Bugün dahil, Çarşı merkezi, Kordonboyu ve Otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri sürdürecek.

İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

Bayram öncesinde Zabıta (kolluk) ve Sağlık Şubesi, kentteki işyerleriyle restoranların denetimini yaptı, izinsiz seyyar satıcıları kontrol etti. Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Belediye, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Vatandaşlar Girne Belediyesi’ni bayram ve hafta sonu süresince acil durumlarda bayındırlık, imar ve sağlık işleri 05428821117; temizlik işleri 05338605973 / 05338517666; su işleri 05428821118 / 05338605972; kanalizasyon işleri 05338702016 / 05338688736; cenaze ve defin işleri 05338611138 / 05428568941; zabıta (kolluk) hizmetleri 05338660634 / 05338480108 numaralı telefonları arayabilecek.

GÜNGÖRDÜ’NÜN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü kurban bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda “Bayramların, toplum yaşantısında büyük önemi vardır. Bayramlar sevgi, hoşgörü ve yardımlaşmayı hatırlatan günlerdir. İnsanlar arasında hoşgörü ve uzlaşı mutlu toplumları yaratır. Gençler ve çocuklar büyüklere karşı saygılı, büyüklerde çocuklara karşı sevgi dolu olmalıdır. Bu bayram nedeniyle birbirimize saygılı ve hoşgörülü davranarak, mutlu ve sevgi dolu bir Girne için birlikte hareket edelim” dedi.

Başkan Güngördü, tüm halkın bayramını kutlayarak , sağlıklı ve mutlu günler diledi.

Güngördü bugün “Dünya Hayvan Hakları Günü” olduğuna işaret ederek, Dini bir ibadetin parçası olan Kurban kesme sırasında hayvanlara eziyet edilmemesi, hayvanın en az acı çekecek şekilde dikkat edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Güngördü şunları kaydetti:

“Çevre ve insan sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise kesim sırası ve sonrasında çevresel temizliğin etkin şekilde yapılması ve organik atıkların uygun şekilde bertaraf edilmesidir. Kesim sonrası atıkların açıkta bırakılmaması gerekmektedir. Hayvana en az acı çektirecek şekilde kurban kesilmesini önemle tüm Müslüman kardeşlerimden rica eder, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün hayvanlarımızın temel yaşam haklarının korunması, sağlık ve huzur içinde yaşamalarına olanak tanımasını temenni eder, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutlarım.”

GÜZELYURT BELEDİYESİ

Güzelyurt Belediyesi, Kurban Bayramı tatili süresince Belediye tarafından verilmekte olan hizmetlerin düzenli olarak sürdürülebilmesi amacıyla gerekli önlemleri aldı.

Belediye tarafından herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için ekiplerin çalışma gün ve saatleri düzenlenerek nöbetçi ekipler devreye konuldu.Kent yol, sokak ve caddelerin temizlik hizmetleri tüm tatil süresince kirliliğe meydan vermemek amacıyla devam ettirilecek.

Merkezde bulunan işyeri ve konutların atıkları tüm tatil süresince normal program aksatılmadan insanların rahatsız olmayacakları saatlerde kaldırılacak.

Normal program dahilinde kentin tüm bölgelerindeki şebekeye 24 saat kesintisiz su verilip herhangi bir şebeke arızasına karşı oluşturulan nöbetçi ekip tatil süresince devrede olacak.

Tüm mezarlıklar bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçirildi. Tatil süresince mezarlıklarda görevli personel bulundurulup hizmetlerin aksamadan verilmesi sağlanacak.

İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacıyla tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

Tartı Merkezi, talep olmaması nedeniyle dünden itibaren kapatıldı. Merkez Bayram sonrası normal programına devam edecek. Tatil süresince 05338293263 numaralı telefon gelecek taleplere cevap verecek.

Belediye kesimhanesi kurbanlık kesimler için bugün 07.00-17.00; Pazar 07.00-13.00 saatleri arasında açık bulundurularak kurban kestirmek isteyen vatandaşların hizmet alması sağlanacak.

Bugün Açık Pazar normal program dahilinde kurulacak.

Bunlar dışında 05338293243, 05338293245, 05338293246 numaralı telefonlar Bayram tatili süresince vatandaş şikayet ve isteklerini karşılayarak, hizmet vermek üzere tahsis edildi.

İSKELE BELEDİYESİ

İskele Belediyesi'nde acil hizmetler bayram tatilinde sürecek.

Mezbaha kurban kesmek isteyen vatandaşlar için bugün ve yarın açık tutulacak. Su dağıtımı, çöp toplaması normal seyirde yapılacak. Defin işlemleri aksamadan sürdürülecek.

İskele Belediyesi sınırları içerisindeki vatandaşlar için acil durumlarda 05338619414 ve 05428526538 numaralı telefonlara ulaşabilecek.

GÖNYELİ BELEDİYESİ

Gönyeli Belediyesi, bayram süresince belediye hizmetlerinin aksamaması için bir takım tedbirler aldı.

Bayram boyunca temizlik, su aydınlatma gibi hizmetlerin tam verilmesi için önlemini alan belediye yetkilileri, sıkıntı yaşayan vatandaşların arayabileceği telefon numaralarını kamuoyuna duyurdu. Buna göre; İdari konular için 05338806010, Su sıkıntısı için 05428511301, Zabıta için 05428523894, Temizlik ve defin için 05338625880, Sağlık şubesi için 05338346515, Yaşlılara Hizmet Birimi için 05338345960, Kanalizasyon için 05338361894 numaralarının aramasını istendi.

BELEDİYE MEZBAHASI KURBAN BAYRAMININ 1. GÜNÜ HİZMETTE

Gönyeli Belediyesi Sağlık Şubesinden yapılan açıklamada, bugün sabah saatlerinden itibaren kurbanlıkların kesiminin belediye mezbahasında veteriner hekim gözetiminde hijyenik ve sağlıklı koşullarda yapılacağı belirtilerek, tüm vatandaşların belediye mezbahasına gelmelerini duyurdu.

BENLİ: “24 SAAT VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNDE OLACAĞIZ”

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, bayram nedeniyle yaptığı açıklamada, genelde ülke, özelde ise Gönyelilerin Kurban Bayramı'nı kutladı.

Belediye olarak, bayram süresince hizmetlerin aksamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Benli, "Belediye olarak 24 saat vatandaşımızın hizmetinde olacağız. Gönyeli'de sorunsuz bir bayram öngörüyoruz. Gönyelililerin ve ülkemizin Kurban Bayramı'nı kutlarım" dedi.

SU İŞLERİ DAİRESİ

Su İşleri Dairesi Müdürü Taner Turgay Hoşsöz, Kurban Bayramı’nda hizmetlerin nöbetçi ekiplerce aksamadan yürütüleceğini, şikâyetlerin de ilgili telefonlara yapılabileceğini açıkladı.

Bayram tatilinde olası su sorunları için aranabilecek kişiler ve numaraları şöyle:

“Lefkoşa : 2283165, İçme Suları Şube Sorumlusu: Temel Rızza (05338348697), Makine ve İkmal Şube Amiri : Mustafa Kutrafalı (05338631662), Güzelyurt: 7142305, Güzelyurt Birim Amiri: Hüseyin Davutoğlu (05428771066), Gazimağusa: 3662541, Gazimağusa Birim Amiri: Hüseyin Genç (05338620647); Teknisyenler: Hüseyin Pekdoğan (05338634346), Aytaç Erbulak(05428519561), Örgül Şumrut (05338657602)”

MERKEZİ CEZAEVİ’NDE AÇIK GÖRÜŞ

Merkezi Cezaevi’nde bayram süresince hükümlü ve tutuklular, yakınlarıyla açık görüş yapabilecek. Açık görüş, 09.00–12.00 ile 13.00–16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Açık görüşe gidecek ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşıması ve götürülecek yiyeceklerin bir günde tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması gerektiği hatırlatıldı.

KURBANLIK HAYVANIN KİLOSU 11- 12 TL CİVARINDA

Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlık hayvanın kilosu ortalama 11- 12 TL civarında. Bir kurbanlık havyan ortalama 600 TL civarında satılıyor.

VETERİNER DAİRESİ KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE UYARILARDA BULUNDU

Veteriner Dairesi, Kurban Bayramı öncesinde kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlara ibadetlerini hayvan refahı yasası ve hijyen kurallarına uygun gerçekleştirmeleri için tavsiyelerde bulunarak, vatandaşların kurbanlarını veteriner hekim kontrolünde kestirmeleri yönünde uyarıda bulundu.

Veteriner Dairesi tarafından yapılan açıklamada, İslam aleminin önemli günlerinden biri olan Kurban Bayramı’nda halkın ibadetini yapabilmesinin sağlanması, insan sağlığının korunması ve hayvanların hayvan refahı yasasına uygun ve hijyenik şartlarda kesilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi için gerekli önlemlerin alındığını belirterek, vatandaşların kurbanlarını veteriner hekimlerin bulunduğu mezbahalarda kestirmesi istendi.

KURBAN KESİMİ SIRASINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Kurban kesimi sırasında ve sonrasında alınması tedbirler hakkında bilgiler de verilen Veteriner Dairesi açıklamasında, kurbanlık hayvanların nakledilirken ve kesimi yapılırken, hayvan refahı kurallarının gözetilmesi ve hayvana eziyet edilmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “Kurban edilecek hayvanların, sağlıklı ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık açısından büyük önem arz etmektedir” denildi.

Veteriner Dairesi açıklamasında, gebe veya yeni doğum yapmış olan, kurbanlık yaşına gelmemiş olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, kılları karışık ve mat halde olan, ishali olan, zayıf, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan hayvanların kurban edilmemesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanların tercih edilmesi tavsiye edildi.

VETERİNER HEKİM KONTOROLÜNDE KESİM YAPILACAK MEZBAHALAR

Veteriner Dairesi, bugün veteriner hekimlerin kontrolünde kurban kesimleri yapılacak mezbahaların isimlerini açıkladı.

Söz konusu mezbahalar şöyle:“

Cihangir’de Etsan Mezbahası,

Haspolat’ta Kıbet Mezbahası, Akdoğan’da Aket Mezbahası, Alsancak’ta Alsancak Mezbahası, Lapta’da Lapta Mezbahası, Güzelyurt’ta Güzleyurt Mezbahası, Gazimağusa’da Gazimağusa Mezbahası, İskele’de İskele Mezbahası, Akdoğan’da Akdoğan Mezbahası, Gönyeli’de Gönyeli Mezbahası.”