İtalya’da Berlusconi krizi aşıldı

0
120
İtalya'da Berlusconi krizi aşıldı

Berlusconi, bugünkü meclis oturumunda Enrica Letta hükümetine güvenoyu vereceklerini söyledi.

Vergi kaçırma suçundan 4 yıllık hapis cezası alan Berlusconi'nin Senato üyeliğinden atılması için Cuma günü oylama yapılacaktı.

Bu duruma kızan Berlusconi, partili beş bakanın istifasını ve hükümetin düşürülmesini istemişti.
İstikrardan yana olan bazı parti üyelerini ikna edemeyen Berlusconi'nin hükümeti düşürmeyi başaramayacağını anlayınca geri adım attığı belirtiliyor.

Güvenoyu öncesinde Berlusconi'nin partisinden önde gelen senatörler, hükümetten yana oy kullanacaklarının işaretini vermişti.

Böylece hükümetin güvenoyunu alacağı beklentisi yükseldi.

Berlusconi, senatodaki konuşmasında, İtalya'nın yapısal ve kurumsal reformlar yapacak bir hükümete ihtiyaç duyduğunu ve parti olarak güvenoyu vereceklerini söyledi.

Berlusconi krizi
Eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin geçen hafta partisine mensup bakanları istifaya çağırmasıyla İtalya'da siyasi kriz başlamıştı.

Parlamentodan geniş tabanlı koalisyon hükümeti için güvenoyu isteyecek olan Başbakan Enrico Letta, ülkesinin şu anki durum nedeniyle ölümcül bir riske doğru gittiğini söyledi.

Güven oylaması öncesinde senatörlere hitap eden Letta, "İtalyanlar, bize değişim isteğiyle sesleniyor. İtalya, ölümcül bir riske doğru gidiyor. Bu riski aşmak, vereceğimiz 'evet' ya da 'hayır' oyuna bağlı olacak dedi.
Letta, "İtalya ve İtalyanlar için, hedeflerimizi gerçekleştirmek için bize güvenoyu verin" diyerek, Senato genel kurulundan hükümetine güvenoyu istedi.

Temmuz sonunda vergi kaçırmadan aldığı mahkumiyetin Yargıtay tarafından onaylanmasından sonra, Senato programında bu hafta senatörlükten azledilme oylamasının yapılması beklenen Silvio Berlusconi, siyasi manevra yaparak yol açtığı krizde, hükümete güvenoyu verilmemesi konusunda ısrarlıydı.

Ancak Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi'nden 25 kadar senatörün hükümete güvenoyu vereceği, böylelikle parlamentoda hükümet için yeni bir çoğunluğun olduğu söyleniyor.

İtalya'da, 315 sandalyeli Cumhuriyet Senatosu'nda hükümet için gereken çoğunluk 161.
Letta hükümetinin şu ana kadar 137 senatörün desteğini sağladığı söyleniyor.