İşte Demokratikleşme Paketi’nden Satır Başları…

0
144
İşte Demokratikleşme Paketi'nden Satır Başları...

Başbakan Erdoğan'ın yasal düzenleme gerektiren değişiklikler ile sadece tüzük değişiklikleriyle yapılacak düzenleme olarak ayırdığı değşikliklerde dikkat çeken usnurlar arasında seçim sistemi başta geliyor.

Erdoğan 3 ayrı seçenek halinde tartışmaya açtıklarını söyledikleri seçim sistemi arasında mevcut %10 barajın aynen korunması, barajın %5'e çekilerek dar bölge sisteminin getirilmesi ve barajın tamamen kaldırılması olarak sıraladı.

"Bu seçenekler arasından kendimize uygun olanına hepbilrikte karar vereceğiz" diyen Erdoğan, yasal düznelemelerin bir takvim içinde yapılacağını belirtti.

45 dakika süren bir giriş bölümünden sonra 17 madde altında toplanan değişiklikeri sıralayan Erdoğan, Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerin kullanılması, seçim proagandası yapılması gibi maddeler de var.

Ayrıca nefret suçu olarak tanımlanan farklı din inanç ve yaşam tarzlarına karşı işlenen suçların da 1 yıldan 3 yıla kadar hapislikle cezalandırılacağı belirtiliyor.

Bununla birlikte Erdoğan, yapılacak idari değişikliklerle kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, TSK, hakim ve savcıların bu değişiklik dışında tutulmasının da sağlanacağını belirtti.

Ayrıca ilköğretimde öğrenci andı uygulaması da kaldırılacak.