İşte Bakanlar Kurulu’nun Son Kararları

0
265

 

Koronavirüs gündemiyle olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, aldığı yeni kararları duyurdu. Kararı okuyan Başbakan Ersin Tatar, zaruri olmadıkça kimsenin dışarı çıkmaması çağrısı yaptı.

Alınan kararlara göre, havacılık, itfaiye, polis, asker, sağlık ve benzeri önemli yerler haricindeki kamu görevlileri 27 Mart tarihine kadar izinli sayılacaktır.

Özel sektörde de fırın, market, benzin istasyonu, eczane ve benzeri önemli hizmet alanları dışında casino, gece klubü, eğlence merkezleri, bet ofisler gibi toplu alan işletmelerinin faaliyetleri de 27 Mart’a kadar durdurulacaktır

Mağusa Devlet Hastanesi karantina merkezine dönüştürülecek. Bunun için hastane alt yapısı, personel ve gerekli ekipman desteği sağlanacaktır.

14 Mart -1 Nisan tarihleri arasında, kara, deniz ve hava kapılarından sadece kktc vatandaşları ve yasal izinli olanlar, hangi ülkeden geldiklerine bakmaksızın, ülkeye girebilecek ancak 14 gün ev gözetiminde kalacak.

Buna göre, Kıbrıslı Rumlar ve Türk vatandaşları dahil, bütün turistler 1 Nisan’a kadar ülkeye giremeyecek.

14 Mart-1 Nisan tarihleri arasında dernek, birlik ve lokallerde toplanılamayacak ve toplu ibadet yapılamayacak.

Önümüzdeki 48 saat içinde kısmi ya da tam sokağa çıkma yasağı da ayrıca değerlendirilecek.

Hafta başından itibaren ülkedeki durum ve ihtiyaca göre kademeli olarak tedbirleri artırdıklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da OHAL ilan etmeden de alınabilecek kararlar olduğuna işaret ederek, sağlık alanındaki uzmanların ve koronavirüs bilim kurulunun önerilerini dikkate alıp önemli ve radikal kararları yürürlüğe koyduklarını belirti.

Özersay aynı zamanda, zorunlu olmadıkça yurt dışına seyahat da edilememesi çağrısında bulundu.

Başbakan Ersin Tatar, açıklamasında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın toplantı sonrası yaptığı açıklamayı da eleştirerek, OHAL talebi ve hükümete yönelik eleştirilerini popülist olarak nitelendirdi.

“Akşam saatlerinde buradan yapılan popülist açıklamayla sosyal medyadan gelen tepkileri kabul edemeyiz” diyen Başbakan Tatar, hükümetin hafta başından bu yana aldığı kararların, kamuoyu tarafından da takdir edildiğini ancak, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla sosyal medyada tepki aldıklarına işaret etti.