İşte Bakanlar Kurulu Kararları

0
247

 

Koronavirüs gündemiyle olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, bütün eğitim kurumlarının kapatma kararını 22 Mart’a kadar uzattı. Ayrıca Yeşilırmak ve Akyar sınır kapıları da 22 Mart’a kadar geçişlere kapatıldı. Birçok ülkeden Kuzey Kıbrıs’a gelişler de yasaklandı.

 

Okullar 22 Marta Kadar Tatil

Bakanlar Kurulu devam ederken, koronavirüs ile ilgili alınan tedbirleri Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

Özersay, 15 Mart’a kadar kapatılması kararı alınan bütün eğitim kurumların kapatma kararının 22 Mart’a kadar uzatıldığını açıklarken, 3 Nisan’a kadar okullardaki bütün sportif ve kültürel faaliyetlerin de yasaklandığını söyledi.

Bununla birlikte, sinema, festival ve konser gibi çeşitli etkinliklerin de yasaklandığını belirten Özersay, kasionalardaki konserler dışındaki faaliyetler konusu yanında ibadethanelerin durumunu ise değerlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Özersay ayrıca, bütün sportif faaliyetlerin de 22 Mart’a kadar yasaklandığını söyledi.

 

Birçok Ülkeden Girişler Yasaklandı

Vatandaşların mecbur kalmadıkça yurt dışına çıkmamalarını da tavsiye eden Özersay, daha önce İtalya, Irak, Çin ve Güney Kore’den adaya girişlerin yasaklanma kararının da genişletildiğinin altını çizerken, bu ülkelere ek olarak, ABD, Almanya, Fransa, Yunanistan, İspanya, İngiltere, İsviçre, Belçika, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Japonya, Norveç, İsveç, İran, Bahreyn, Katar ve Hong Kong’un da eklendiğini ve bu ülkelerden gelecek olan KKTC vatandaşları ve muhaceret izinli olanların ise ülkeye girişlerine izin verilirken, 15 gün boyunca evde gözlem altında tutulacaklarının altını çizdi.

Özersay, uygulamanın bu gece yarısından itibaren 1 Nisan’a kadar devrede olacağını belirtti.

Bulaşıcı Hastalıkları Yasası’nda yapılan değişikliklerle bu kararın alındığına işaret eden Özersay, bu kararlara uymayanlara gereken yaptırımların da yasalar çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacağını söyledi.

Yeşilırmak ve Akyar Sınır Kapıları Kapatıldı

Birleşmiş Milletlerle yapılan görüşmede bazı sınır kapılarının kapatılacağı bilgisini verdiklerini söyleyen Kudret Özersay, Yeşilırmak ve Akyar sınır kapılarının da 22 Mart’a kadar geçişlere kapatıldığını duyurdu.

Daha önce Kıbrıs Rum yönetiminin aldığı kararla kapatılan kapılarla birlikte şu anda açık olan Metehan, Ledra Palace ve Beyarmudu sınır kapıları olduğuna işaret etti.

Çalışma İzinleri Durduruldu 

Kudret Özersay yabancılara yeni çalışma ön izinlerinin de 22 Mart’a kadar durdurulduğunu da duyurdu.

 

Maske ve Dezenfektanlar Denetim Altında

Bir süredir piyasada fahiş fiyatla satışından şikayet edilen maske ve dezenfektan gibi ürünlerin de denetimli mal kapsamına alındığına işaret eden Kudret Özersay, maske, alkoller ve dezenfektanların denetimli mal kabul edildiğini açıkladı.

 

Bakanlar Kurulu Devam Ediyor

Alınan kararların BM Genel Sekreteri’nin de ülkelere tavsiyesi kapsamında, yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurularak “geniş ve agresif kararlar alın” çağrıları kapsamında alındığına işaret eden Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu toplantısının devam ettiğini, ihtiyaç olması halinde toplantı sonrasında yeni bir açıklama daha yapılabileceğini belirterek, Bakanlar Kurulu toplantısında geri döndü.