İran: Netanyahu’ya izin vermeyiz

0
111
İran: Netanyahu'ya izin vermeyiz

Devlet televizyonunda katıldığı canlı yayın programında New York gezisini değerlendiren Zarif, dünyayı, İran 'ın nükleer faaliyetlerinin tamamen barışçıl olduğuna ve İran halkının meşru haklarından taviz vermeyeceklerine ikna edeceklerini söyledi.

İran'ın, gücünü askeri silahlarından değil halkının desteğinden alan büyük bir ülke olduğunu ifade eden Zarif, "Halkın cumhurbaşkanlığı seçimlerine yüksek katılımı da bunu açıkça göstermiştir. Arkamızda böyle bir halk desteği varken müzakerelerden korkmuyoruz. Rehberimizin (Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney) tavsiyeleri ve halkımızın talep ettiği gibi sonuna kadar ülkemizin menfaatlerini savunacağız ve Netanyahu'nun halkımızın geleceğiyle oynamasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Zarif, 1953 darbesinde rolü olan batının İran halkının güvenini nasıl kazanacağı sorusunu, "Nükleer konusunda ciddi müzakerelere başlanılması için bakış açılarının değişmesi şart. 60 yıldır hasara uğratılmış ve son 8 yıldır adaletsiz yaptırımlarla daha fazla zarar verilen bu güvenin hızlı bir şekilde onarılması mümkün değil. Ancak bu batı ve ABD 'nin siyonist rejimin baskılarıyla değil de artık hakikatlerle yol alması için iyi bir başlangıç olabilir" şeklinde cevapladı.

ZARİF-KERRY GÖRÜŞMESİ
İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile yaptığı görüşmede, her iki tarafın da iki ülke arasında 34 yıl öncesine dayanan karşılıklı güvensizliğin bugün de devam ettiği yönünde hemfikir olduklarını söyledi.

Zarif, Kerry ile görüşmesini, "Kerry'nin konuşmalarından nükleer faaliyet konusunun kabul edilebilir bir yöne doğru hareket ettiği sonucuna vardım" sözleriyle değerlendirdi.

New York ziyaretinin bir diğer önemli teması 5+1 Grubu ile yapılan görüşmenin de içeriğine değinen Zarif, "İran İslam Cumhuriyeti'nin temsilcisi olarak batı ve ABD'nin tutumunu eleştirdim, ülkemize uyguladıkları yaptırımların kanuna aykırı olduğunu belirttim. Fransa Dışişleri Bakanı haricinde kimsenin açıklamalarıma itirazı olmadı ve muhalif görüş belirtmediler" bilgisini verdi.

"URANYUM ZENGİNLEŞTİRMENİN ÖZÜ MÜZAKERE KONUSU OLAMAZ"Dünyanın İran'ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğuna inanmasını sağlamanın kendi milli çıkarları için son derece önemli olduğuna işaret eden Zarif, "Bununla birlikte tüm İran halkına uranyum zenginleştirmenin ve nükleer faaliyetlerin özünün müzakere edilmeyeceği konusunda teminat veriyorum" dedi.

ABD Başkanı Obama'nın İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinde yaptığı açıklamaları hatırlatan Zarif, Obama'nın tutumunu teessüfle karşıladıklarını belirtti ve "ABD halkının yüzde 75'inden fazlası nükleer faaliyetlerimiz konusunda müzakereden yana olduğu halde Obama'nın dünyadaki küçük bir topluluğa karşı açıklama yapma gereği duyduğunu hissettim. Siyonist rejimin sahip olduğu lobi gücünü kullanarak ABD'li siyasetçileri kendi hedeflerini uygulatmaya zorlamaları çok doğal" ifadelerini kullandı.

"FİLİSTİN’İN HAKLARININ İHLAL EDİLMESİNE İZİN VERMEYİZ"Siyonist rejimin uluslararası alanda duygu sömürüsü yaparak 60 yıldır Filistin'i işgal etmeyi sürdürdüğünü ifade eden Zarif, "Azınlık bir grubun duygu sömürüsü yaparak Filistin halkının hakkını ihlal etmesine izin vermeyiz" dedi.

İsrail'in BM Genel Kurulu'nda kendi işgalleri ve cinayetlerinin hesabını vermek yerine, sürekli İran'ı tehdit oluşturan ülke olarak lanse etmeye çabaladığına işaret eden Zarif, İran hakkındaki iddialara "Ülkemizde halihazırda 40 binden fazla Yahudi vatandaşımız yaşamaktadır. İran'daki Yahudi azınlıkları mecliste temsil eden milletvekilleri mevcuttur ve bu vekillerin oyları bir çok konuda meclis başkanının oyuyla dahi eşittir" sözleriyle cevap verdi.

"HER GÜN 1,5 SAATİMİ SOSYAL MEDYAYA AYIRIYORUM"Sosyal medyada oldukça aktif olan ve neredeyse her gün Facebook üzerinden takipçilerine gün içerisinde yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanı Zarif, "Son 6 yıldır hiçbir resmi makamda görev almadım ve tek bir röportaj vermedim. Ancak bu görevi kabul ettiğim andan itibaren halk ve halkın temsilcileri olan milletvekillerinin tüm sorularına cevap vermekle sorumluyum. Her gün mesai dışında 1,5 saat Facebook ve Twitter üzerinden takipçilerimle paylaşımda bulunuyorum ve dürüstçe ifade etmeliyim ki bu halktan enerji alıyorum" açıklamasında bulundu.

(aa)