İngiltere’de Müslüman okulu kapatıldı

0
158
İngiltere'de Müslüman okulu kapatıldı

BBC'nin edindiği bilgiye göre El Medine okulunun geçici müdürü, bağımsız okulları denetleyen Eğitim Standartları ve Çocuk Hizmetleri Bürosu Ofsted'in sert ifadeler içeren raporu sonrası okulu derhal kapatmaktan başka seçenek bulamadı.

Okul yetkilileri, kararın "sağlık ve güvenlik koşulları" nedeniyle alındığını söylerken "yakın gelecekte" yeniden eğitime başlamayı umduklarını belirtti.

Ofsted, denetim yarın sonuçlanmadan gerekçelerini kamuoyuyla paylaşmayacaklarını açıkladı.
Ancak okulda "öğrencilerin sınıfta cinsiyetlerine göre ayrılması gibi sıkı İslami kurallar uygulanmasının kaygı yarattığı" yolunda haberler bulunuyor.

Geçen Eylül ayında hizmet vermeye başlayan okulda çalışmış bazı kişilere dayandırılan haberlerde, "kız öğrencilerin arka sıralarda oturmaya zorlandıkları" bilgisi yer almıştı.
Bazı kadın çalışanlar da "Müslüman olup olmalarına bakılmaksızın, başörtüsü takmaya zorlandıklarını" iddia etmişti.

Geçici müdür ise geçen hafta BBC'ye yaptığı açıklamada "giyim kuşam hakkında çalışanlardan bir şikayet almadıklarını, kız ve erkek öğrencilerin de ayrı sıralarda oturtulmadığını, hepsine eşit davranıldığını" söylemişti.
Soruşturma

İktidardaki Muhafazakâr Partili Eğitim Bakanı Michael Gove, eğitim standartlarını yükselteceği iddiasıyla 2010 yılında bağımsız okul uygulamasını başlatmıştı.

Bağımsız okullar devlet fonuyla hizmet veriyor ancak yerel eğitim müdürlüğünün denetimine tabi değil.
Dolayısıyla İngiltere'de bu tür okullarda eğitim müfredatı ve koşulları, aileler ve çeşitli toplulukların önerdiği şekilde düzenlenebiliyor.

El Medine de ilkokuldan liseye kadar İslami kurallara göre eğitim veren ilk kurum olarak açılmıştı.
Ancak okul konusunda tek kaygılanan kurum, Ofsted değil…

Okullara kamusal mali destek sağlanmasında rol oynayan Eğitim Fonu Dairesi de bir takım mali usülsüzlükler yapıldığı iddialarını araştırıyor.

İngiltere Eğitim Bakanlığı da iddialar kamuoyuna yansımadan önce bu okulla ilgili soruşturmayı zaten başlatmış oldukları açıklamasında bulundu.