İmge: “Arpa boyu yol alamadık”

0
173
İmge:

Sağlık Bakan Ahmet Gülle, sağlıkta iyi çalışan, kaliteli hizmet veren bir sistemi kurmak zorunda olduklarını belirterek, bu amaçla Genel Sağlık Sigortası yanında yeni düzenlemeleri hayata geçireceklerini belirtti. Gülle, hasta hakları konusundaki yasa konusunda ise geç bile kalındığını ifade ederek, bu konunun 2014’te mutlaka hayata geçeceğini, erteleme lüksü bulunmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, kurucu üyelerinden olduğu Evrensel Hasta Hakları Derneği’nin dün akşam Thalassaemia Merkezi’nde yapılan 5. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Yetkili organların seçiminin de yer aldığı genel kurulda Emete İmge yeniden başkan seçildi.

Ahmet Gülle, genel kurulda yaptığı konuşmada, hasta haklarının yasalarla belirlendiği, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirildiği bir sistemi hayata geçirmek istediklerini ifade etti.

Gülle, “Sağlıkta dönüşüm projesi ve yeniden yapılanma için ülkede uygun bir zemin vardır bunu doğru yol haritasıyla sonuçlandırmamız lazımdır. Hedef 2014’te Hasta Hakları Yasası, Genel Sağlık Sigortası ve gerekse diğer yasal düzenlemeleri hayata geçirmektir” dedi.

Ahmet Gülle, “Katılımcı bir süreçle, dernek ve diğer sağlık örgütleriyle birlikte çalışarak hem hastaların, hem de sağlık çalışanların huzurunu sağlayacak bir sisteme geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“GEÇ BİLE KALINDI… BU DÖNEMDE OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

En demokratik temel insan hakkı diye nitelediği “hasta hakları” konusunda geç bile kalındığını belirten Sağlık Bakanı Gülle, “Şimdiye kadar hasta haklarının çoktan hayata geçirilmesi lazımdı. Bu dönemde olmazsa olmaz konularımızdan biri de budur. Erteleme lüksümüz olmaz. Kendi ayaklarımız üzerinde durmak istiyorsak bu reformları mutlaka başarmalıyız. Bunu da sadece hükümet değil, toplum başaracak” ifadelerini kullandı.

İMGE: “UZUNCA SÜRE HİÇBİR ŞEY YAPAMAMANIN ACISIN ÇEKTİK”

Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge de Genel Kurulun açılışında yaptığı konuşmada, evrensel hasta haklarının yasal güvence altına alınmasında arpa boyu yol alınamadığını belirtti.

İmge, “Zorlu bir dönemdi. Bu dönemin uzunca bir bölümünde hiçbir şey yapamamanın acısını çektik” dedi

Derneğin kurulmasıyla hasta haklarının daha çok konuşulmaya başlandığını kaydeden İmge, “Ancak arpa boyu yol alamadığımızı üzülerek ifade etmek isterim” dedi.

Hasta haklarını ile ilgili mevcut yasa taslağını güncellediklerini kaydeden İmge, hasta ve sağlık çalışanları arsında sıkça görülen çatışmayı ortadan kaldıracak bir düzenleme içerdiğini kaydetti.

İmge, bu dönemin hasta haklarıyla ilgili düzenlemeler için uygun bir dönem olacağını ve çalışmalarını daha motive şekilde sürdüreceklerini ifade etti.

İmge, hazırladıkları Hasta Hakları Yasası önerisini de Bakan Gülle’ye takdim etti.

BESİM: “BÜYÜK ZORLUKLAR VAR”

Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim ise genel kurul da yaptığı konuşmada, doktorların sağlıktaki sistemsizliği her zaman konuştuğunu ancak kamu sağlık çalışanlarının haklarını koruyan yasal düzenlemenin, hastayı en ucuz ve kaliteli bir şekilde hekime ulaştırabilecek genel sağlık sigortası ve randevu sisteminin halen bulunmadığını kaydetti.

“Sistemsizlik her gün yeni bir boyutta taşınıyor, yepyeni anomalilere neden oluyor” diyen Besim, sistemsizlikten dolayı hasta ve sağlık çalışanlarının büyük zorluklar yaşadığını anlattı.

Randevu sistemi olmayışından dolayı hastaların sabah saat 5’te kuyruğa girmek zorunda kaldığını belirten Besim, “Bu, en geri kalmış ülkelerde dahi yoktur” dedi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ VE YETKİLİ KURULLAR

Evrensel Hasta Hakları Derneği 5. Olağan Genel Kurulu’nda daha sonra dernek tüzüğünde değişiklikler görüşüldü ve tümü de oybirliğiyle kabul edildi.

Dernek Başkanlığı için yapılan seçimde, tek aday olan Emete İmge’nin başkanlığı yeniden onaylanırken, yönetim kurulu da şu isimlerden oluşturuldu:

“Ahmet Varoğlu, Günay Kibrit, Aytaç İçemen, İzlem Sönmez, Erhun Şahali, Hasibe Şahoğlu.”

Yusuf Gülçür ile Taner Şeref de yedek üye olarak belirlendi.

Denetleme Kurulu Özgül Gürkut Mutluyakalı, Cemal Mert ve yedek üye Özdem Nurluöz’den oluşurken; disiplin kurulunda da Emine Çolak, Laden Asilzade, Şölen Külahçı ve yedek üye Raziye Kocaismail görev aldı.

Genel kurul, dilek ve temennilerle tamamlandı.