İhalesi kara listeye, füzeler Ankara ve İstanbul’a gidiyor!

0
160
İhalesi kara listeye

Reuters’ın haberine göre İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye karşı silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle ABD, geçen şubatta CPMIEC’ye yaptırım uygulama başladı. Yaptırım nedeninin detayları açıklanmadı. Ajans, şirketin 2003’te de İran’a silah sattığı için ABD kara listesine alındığını bildirdi.

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 26 Eylül’de RTE başkanlığında yaptığı toplantıda 2006 yılından bu yana gündemde olan “uzun menzilli füze savunma sistemi” ihalesinin Çin’e verilmesi kararı verilirken, Türkiye kara listedeki  CPMIEC şirketinin de bu alandaki ilk ve şimdilik tek müşterisi oldu.

Böylece ABD ağırlıklı Türkiye savunma sistemine ilk kez Çin üretimi bir sistem entegre olacak. ABD; şubat ayında İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye silah satılmamasına yönelik kararı ihlal ettiği gerekçesiyle CPMIEC firmasını kara listeye almıştı.

ABD ve NATO Türkiye’nin bu kararına ilişkin herhangi bir resmi açıklama henüz yapmadı.

Yapması Çin'den Kullanması NATO'dan
Türkiye’yi ABD’nin ileri karakolu haline getirmeye yönelik girişimlerin bir parçası olarak gündeme gelen Türkiye'de füze kalkanı sisteminin kurulması, projenin gündeme getirildiği andan itibaren toplumsal muhalefete rağmen AKP iktidarı tarafından ısrarla sürdürülüyor.

Her ne kadar Türkiye'ye konuşlandırılan mekanizma ABD, NATO ve AKP tarafından "füze savunma sistemi" adı ile  anılsa da, ABD'nin Ortadoğu emperyalist stratejilerinde saldırı konseptinin bir parçası olacağı açıkça biliniyor.

Füzeler Nereye Konuşlandırılacak?
Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin açıklamasına göre toplam maliyeti 3 milyar doları bulacak sistemlerin füzeleri İstanbul ve Ankara merkezli yerleştirilecek.

Komite, dört sistemden ikisinin stratejik önemi ve konumları nedeniyle İstanbul ve Ankara’ya yerleştirilmesini planladıklarını belirtirken, diğer iki iki rampanın ise füzelerin özellikleri çerçevesinde, bölgesel tehditler ve riskler göz önünde tutularak yerleştirileceği belirtildi.

Bu rampalardan birinin Doğu, diğerinin de güney illerine konuşlandırılması bekleniyor.

Çin’den alınacak füze sistemi, NATO’nun Malatya Kürecik’e yerleştirdiği radardan bağımsız olarak çalışacaği iletilenler arasında.